Apple Intelligence, disponibilă pe dispozitivele din România. Ce îmbunătățiri a adus compania
- Raluca Dan
- 1 aprilie 2025, 12:24
Apple. Sursa foto: Matias Cruz/ Pixabay
Apple a lansat în România și în întreaga Uniune Europeană suita sa de inteligență artificială, care este disponibilă pe dispozitivele compatibile, cu precădere pe cele mai noi modele. Printre îmbunătățirile aduse se numără funcția Priority Notifications, care va organiza notificările în funcție de prioritatea acestora.
Apple Intelligence, disponibilă în întreaga Uniune Europeană
Cu ocazia actualizărilor recente ale sistemelor sale de operare, inclusiv iOS 18.4 și iPadOS 19.4, Apple a făcut disponibilă tehnologia Apple Intelligence în România, pe iPhone și iPad. Suita de AI a companiei americane este disponibilă exclusiv pentru modelele recente ale dispozitivelor sale, inclusiv tabletele echipate cu cipuri din seria M și iPhone 15 Pro sau variante mai noi.
Odată cu lansarea noilor actualizări iOS și iPadOS, a fost extinsă și gama de limbi disponibile pentru Apple Intelligence. Acum, aceasta acceptă mai multe limbi, printre care franceza, germana, italiana, portugheza, spaniola, japoneza, coreeana și chineza simplificată.
Noua funcție Priority Notifications
Printre îmbunătățirile aduse de aceste actualizări se numără și funcția Priority Notifications, integrată în Apple Intelligence. Aceasta organizează notificările, afișându-le în partea superioară a ecranului pe cele considerate o prioritare.
În același timp, Apple a lansat suita de inteligență artificială și pentru căștile Vision Pro, în valoare de 3.500 de dolari. Cu toate acestea, această funcție nu este disponibilă la nivel mondial, fiind limitată la Statele Unite și doar pentru limba engleză.

Apple. Sursa foto: X
Celelalte planuri ale gigantului american
În prezent, Apple dezvoltă o funcție prin care iPhone-urile și AirPod-urile vor putea să „colaboreze” pentru a face traduceri în timp real. Această caracteristică va fi disponibilă în cadrul iOS 19, viitoarea versiune a sistemului de operare pentru iPhone, care va fi lansată în toamnă.
Discuția va fi captată de microfoanele AirPods și transmisă către iPhone, unde va fi realizată traducerea, ulterior fiind trimisă înapoi către căști. Nu se știe încă dacă această funcție va fi disponibilă pe modelele actuale de AirPods sau va fi exclusivă pentru viitoarea versiune.
De asemenea, compania vrea să simplifice navigarea și controlul dispozitivelor, ca parte a actualizărilor viitoare. Noul software va fi prezentat la Worldwide Developers Conference (WWDC) din iunie, iar un obiectiv principal este unificarea designului și crearea unei coerențe între sistemele de operare.