Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA, s-a întâlnit cu emisarul lui Trump. Subiectul fierbinte al discuției

Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA, s-a întâlnit cu emisarul lui Trump. Subiectul fierbinte al discuțieiAndrei Muraru. Sursa foto: Facebook

Andrei Muraru, ambasadorul României în Statele Unite, a avut o întâlnire cu generalul (r) Keith Kellogg, emisarul special al președintelui american Donald Trump pentru Ucraina.

Andrei Muraru și generalul Kellogg au vorbit despre Ucraina

Andrei Muraru a vorbit despre angajamentul României de a crește bugetul pentru apărare și de a asigura securitatea pe flancul estic, prin menținerea unei prezențe permanente a forțelor SUA.

„Ambasadorul României în Statele Unite, Andrei Muraru, avut o întâlnire cu generalul (r) Keith Kellogg, Emisarul special al Preşedintelui Trump pentru Ucraina. Ambasadorul Muraru a abordat perspectiva soluţionării războiului Rusiei contra Ucrainei şi a evidenţiat ajutorul cuprinzător acordat de România ţării vecine”, a transmis ambasadorul României în SUA.

În timpul misiunii diplomatice, generalul Kellogg a exprimat recunoștință pentru contribuția României în context regional și pentru colaborarea strânsă cu Statele Unite, care face parte din Parteneriatul strategic bilateral.

Generalul Kellogg a mulțumit României pentru rolul său în plan regional

De asemenea, diplomatul a mai subliniat angajamentul României privind creşterea bugetului apărării şi necesitatea descurajării şi apărării pe flancul estic aliat, inclusiv prin prezenţa permanentă a forţelor SUA în România.

„Generalul Kellogg a mulţumit pentru rolul României în plan regional şi pentru cooperarea apropiată cu SUA subsumată parteneriatului strategic bilateral”, a mai anunțat ambasadorul Andrei Muraru în mesajul postat pe contul de socializare.

Cine este generalul Kellogg, cel care să întâlnit cu Andrei Muraru

Keith Kellogg, general american în retragere în vârstă de 80 de ani, a fost desemnat de Donald Trump ca emisar special pentru Ucraina. În ultimele zile, el s-a întâlnit cu mai mulți lideri europeni, inclusiv cu Ursula von der Leyen.

Keith Kellogg a ocupat funcția de șef al cabinetului Consiliului de Securitate Națională de la Casa Albă în timpul primului mandat al lui Donald Trump (2017-2021) și a fost consilier pentru securitate națională al vicepreședintelui de atunci, Mike Pence.

De asemenea, a fost consilier pe probleme de politică externă. În timpul războiului din Vietnam, Kellogg a servit în Divizia 101 Aeropurtată și ca ofițer în forțele speciale ale armatei americane, având și rolul de consilier pentru forțele speciale ale armatei Cambodgiene.

În Vietnam, Kellogg a fost distins cu Steaua de Argint, Steaua de Bronz cu Dispozitiv „V” și Medalia Aeriană cu Dispozitiv „V”. În 1985, el a preluat comanda Batalionului 1, Regimentul 504 Infanterie Parașută, care a devenit prima unitate de infanterie ușoară cu misiune la Centrul Național de Antrenament (NTC) din Fort Irwin, situat în deșertul Mojave. Ulterior, Kellogg a condus Brigada 3, Divizia 7 Infanterie în cadrul Operațiunii Just Cause.

În timpul Războiului din Golf (1990-1991), Kellogg a activat în Divizia 82 Aeropurtată, inițial ca șef de stat major, iar ulterior ca și comandant adjunct. Apoi a devenit comandant al Comandamentului Operațiunilor Speciale în Europa (SOCEUR) și, în 1996, a preluat conducerea Diviziei 82 Aeropurtate.