Ana Maria Bărbosu va primi medalia de la Jocurile Olimpice. Când are loc ceremonia Ana Maria Bărbosu. Sursă foto: Facebook

România. La o săptămână de când a pierdut pe nedrept medalia de bronz în finala de la sol la Jocurile Olimpice, Ana Maria Bărbosu va intra în posesia medaliei.

Deși SUA nu a dorit în primă etapă să renunțe la medalie, judecătorii TAS au decis după reanalizarea exercițiilor făcute de Ana Maria Bărbosu și Jordan Chiles că cea care merită medalia este românca Ana Maria Bărbosu.

Ana Maria Bărbosu va intra în posesia medaliei de la Jocurile Olimpice

Ana Maria Barbosu va primi medalia de bronz obținută la finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 într-o ceremonie organizată pe esplanada Casei Olimpice din București.

Evenimentul, programat pentru vineri, 16 august, la ora 09:30, va fi marcat de prezența lui Octavian Morariu, membru al Comitetului Internațional Olimpic pentru România, și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, potrivit unui comunicat de presă al COSR.

Ana Maria Bărbosu

Ana Bărbosu. Sursă foto: Facebook

Ana Bărbosu, prima reacţie după verdictul TAS

Ana Bărbosu a fost emoționată după ce verdictul Tribunalului de Arbitraj Sportiv i-a fost favorabil, confirmându-i astfel medalia de bronz. Gimnasta română a declarat că vestea a fost neașteptată și că a fost profund impresionată de sprijinul primit din partea susținătorilor săi pe parcursul întregii dispute legale. Mulțumind tuturor celor care au stat alături de ea, Ana a subliniat că se simte extrem de recunoscătoare pentru susținerea acordată în această perioadă dificilă.

În urma deciziei TAS, nota gimnastei americane Jordan Chiles a fost ajustată la 13.666, ceea ce a condus la redistribuirea medaliilor. Ana Bărbosu a exprimat nerăbdarea de a primi medalia de bronz, așteptând cu entuziasm să își marcheze astfel realizarea de la Jocurile Olimpice. Reacția ei subliniază atât surpriza, cât și bucuria de a vedea că munca și eforturile sale au fost recunoscute în mod oficial.

„Eu n-am făcut nimic altceva la acest concurs decât să-mi fac cât mai bine treaba şi pot spune că abia aştept să intru în posesia medaliei!”, a declarat Ana Bărbosu, potrivit orangesport.ro.

TAS a dat verdictul final

Decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv a stabilit că Ana Maria Bărbosu este oficial câștigătoare a medaliei de bronz în finala de la sol, după ce contestația depusă de Jordan Chiles a fost respinsă. Potrivit Federației Române de Gimnastică, sportiva din SUA a depășit termenul limită pentru a contesta nota primită, iar astfel nota sa inițială a fost restabilită. În urma acestei decizii, Chiles a fost retrogradată pe locul 5, iar medalia de bronz a fost confirmată pentru Bărbosu.

În contextul acestei hotărâri, Sabrina Voinea a încheiat competiția pe locul 4, având aceeași notă ca Ana Maria Bărbosu, de 13.700. Decizia TAS reflectă faptul că termenul limită pentru contestație a fost respectat și că modificările în scoruri nu au fost admise după expirarea acestuia. Astfel, clasamentul final a fost stabilit conform notelor inițiale, cu Ana Maria Bărbosu obținând medalia de bronz și confirmându-și poziția pe podium.