Sepsi s-a calificat în play-off-ul Conference League. Victorie eroică în Kazahstan Sepsi. Sursa foto: Facebook

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus, joi, pe terenul kazahilor de la Aktobe, scor 1-0, și a obținut biletele pentru play-off-ul Conference League. În tur, cele două echipe încheiaseră la egalitate, 1-1.

UPDATE. Sepsi Sfântul Gheorghe a câștigat cu 1-0 returul disputat în deplasare, la Aktobe, în turul al 3-lea preliminar al Conference League. Câștigătoarea Cupei României a lovit decisiv în minutul 66, prin Nicolae Păun. În prima manșă, jocul se încheiase la egalitate, 1-1. Pentru un loc în grupele competiției, covăsnenii vor lupta cu norvegienii de la Bodo/Glimt.

Turul e programat pe 24 august, la Sfântu Gheorghe, returul se joacă în Norvegia, pe 31 august.

Sepsi OSK Sfîntu Gheorghe va încerca să se califice în deplasare, la Aktobe, pentru un loc în play-off-ul Conference League. În meciul tur, jucătorii din Covasna au reușit să încheie la egalitate, 1 – 1. Golurile au fost marcate în cea de-a doua repriză. Cel dintâi a înscris Elder Santana, în minutul 65, pentru kazahi, în vreme ce Roland Varga a egalat pentru echipa gazdă în minutul 89.

Acum, deși în deplasare va fi mai greu, cei de la Sepsi speră că vor obține calificarea în play-off-ul competiției.

Câștigătoarea dublei manșe Aktobe - Sepsi o va întâlni, în play-off, pe învingătoarea meciului de fotbal dintre Pyunik și Bodo/Glimt. În tur, norvegienii s-au impus cu 3-0.

Liviu Ciobotariu antrenorul Sepsi

Antrenorul lui Sepsi crede în șansele echipei sale Sursa foto: Captura video

Antrenorul Liviu Ciobotariu este optimist

Înainte de meci, antrenorul celor de la Sepsi, Liviu Ciobotariu, a încercat să-și încurajeze jucătorii spunând că nici un meci nu seamănă cu altul. El a spus că șansele de calificare sunt egale, însă, a precizat că Aktobe are un ușor avantaj deoarece echipa din Kazahstan joacă pe teren propriu.

„Pentru ambele formaţii, atât pentru noi, cât şi pentru cei de la Aktobe, miza este calificarea în play-off-ul Conference League. După prima manşă, la noi acasă, în care rezultatul a fost de egalitate, cred că şansele sunt egale pentru ambele formaţii, cu un uşor avantaj pentru echipa Aktobe, care joacă acasă. Având în vedere că stadionul va fi plin, probabil că echipa va fi susţinută de toţi suporterii”, a declarat Liviu Ciobotariu.

El a lăudat jocul adversarilor, dar a spus că echipa sa este motivată să obțină un rezultat bun și să se califice mai departe, în Conference League.

„Întâlnim o echipă cu jucători foarte buni, am simţit lucrul ăsta în primul joc disputat acasă. Bineînţeles că suntem foarte motivaţi să obţinem un rezultat care să ne ducă în turul următor, dar în acelaşi timp suntem conştienţi că întâlnim o echipă de fotbal puternică. Va trebui să facem un joc perfect, foarte bun, pentru a spera la o eventuală calificare”, mai spus Ciobotariu.