Sepsi OSK Sfântu Gheorghe rămâne neînvinsă în Superligă, după remiza cu Oțelul Galați

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe rămâne neînvinsă în Superligă, după remiza cu Oțelul Galați Sepsi, în play-off-ul Conference Legea / Sursă foto: Facebook

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Oțelul Galați au remizat luni seara în penultimul meci al etapei a 4-a din Superliga la fotbal masculin. Covăsnenii sunt neînvinși în competiție, în timp ce elevii lui Dorinel Munteanu încă nu au nici o victorie.

Ninaj a făcut cadou o minge în minutul 5, fiind deposedat ușor de Gaitan. Mingea a ajuns la Alexandru Pop, care a profitat, marcând cu un șut din prima, din marginea careului, și deschizând scorul pentru oaspeți.

Fazele s-au succedat apoi la cele două porți, în prima repriză, cu Rondon având cea mai mare șansă de a egala, în minutul 43, când a ratat singur cu Stoian, cu o execuție ușor neglijentă.

Covăsnenii au pus presiune în repriza secundă, cu Ninaj în prim plan, care l-a pus la încercare cu o lovitură de cap, pe Stoian.

Sepsi OSK a egalat în minutul 84, cu șutul din întoarcere al lui Safranko, din careu.

Pe final, Oțelul a ratat cea mai mare ocazie a meciului, prin tânărul Tănasă, care a șutat în bara porții lui Niczuly, după ce inițial fusese faultat, arbitrul acordând avantaj.

Sepsi, la egalitate cu Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe rămâne neînvinsă în Superligă, cu 8 puncte, ocupând locul 2, la egalitate cu Universitatea Craiova, ambele cu două victorii și două remize.

Oțelul Galați obține a treia remiză e debutului de sezon și cu 3 puncte ocupă locul 12.

FCSB este lider în clasament

FCSB a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Steaua, într-un meci din etapa a patra a Superligii de fotbal.

La revenirea sa în Ghencea, după opt ani, FCSB a obţinut victoria prin golul marcat de Andrea Compagno (67 – penalty), după un fault comis de mijlocaşul croat Lovro Cvek asupra italianului.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat câteva ocazii bune de gol. Florinel Coman a tras la colţul scurt (4), dar portarul Răzvan Sava a respins. Din cornerul care a urmat acelaşi Coman a şutat cu efect la colţul lung, dar Sava a respins din nou.

Fostul internaţional Adrian Ilie a dat lovitura de start. La meci au asistat 28.519 spectatori, potrivit organizatorilor, partida jucându-se cu casa închisă. FCSB e lider cu maximum de puncte după patru etape.