LIGA EUROPA. Ateltico Madrid și Olympique Marseille, FAVORITE pentru calificarea în finală. Arsenal și Salzburg speră să dea lovitura în retur

Arsenal Londra a remizat, joi, pe teren propriu, scor 1-1, în partida disputată cu Atletico Madrid, în prima manșă a semifinalelor Ligii Europa.

Arsenal Londra și Ateltico Madrid au încheiat nedecis, scor 1-1, prima manșă a semifinalelor Ligii Eruopa. Joi, pe „Emirates Stadium”, englezii au deschis scorul prin Alexandre Lacazette (61), iar oaspeții au egalat datorită lui Antoine Griezmann (82). Din minutul 10, spaniolii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Sime Vrsaljko, din minutul 10, pentru cumul de cartonașe. În cealalt semifinală, Olympique Marseille a trecut, acasă, de Red Bull Salzburg, scor 2-0, goluri reușite de Florian Thauvin (15) și Clinton N Jie (63). Retururile se vor disputa, joi, 4 mai.