Wirtz, golul victoriei în derbiul Bayer Leverkusen - Eintracht Frankfurt

Wirtz, golul victoriei în derbiul Bayer Leverkusen - Eintracht FrankfurtBayer Leverkusen-Eintracht Frankfurt / Sursa foto: captură YouTube

Florian Wirtz a revenit pe teren pentru a ajuta Bayer Leverkusen să învingă Eintracht Frankfurt cu 2-1 în Bundesliga, sâmbătă, când aceasta din urmă a fost nemulțumită că nu a primit un penalty în prelungiri.

Gol în min 72 pentru Bayer

Hugo Ekitiké părea că va marca cu o lovitură de cap în poarta neapărată, după neînțelegerea dintre portarului Lukas Hradecky și Jonathan Tah, dar Tah a alergat înapoi pentru a-l dezechilibra pe Ekitiké aflat în aer și pentru a rata mingea.

Protestele suprterilor echipei Eintracht Frankfurt au fost ignorate, iar golul din minutul 72 al lui Victor Boniface s-a dovedit a fi decisiv pentru campionul en titre.

Boniface a mai avut o ocazie mai devreme, dar Kevin Trapp a apărat lovitura sa slab executată în minutul nouă.

Marmoush, nouă goluri în șapte meciuri

Omar Marmoush de la Eintracht Frankfurt a arătat cum se face șapte minute mai târziu, executând un penalty în interiorul stâlpului din stânga după o provocare stângace din partea lui Robert Andrich. A fost al nouălea gol al lui Marmoush în șapte meciuri din Bundesliga și a mărit seria sa de șase meciuri consecutive în care a marcat.

Dar Andrich a egalat în minutul 25, după ce a jucat un doi-trei cu Amine Adli și apoi cu Martin Terrier, înainte de a finaliza cu calm în colțul îndepărtat.

Florian Wirtz

Florian Wirtz / Sursa foto: captură YouTube

Boniface a marcat în cele din urmă când Trapp a deviat centrarea lui Wirtz, intrat pe teren, într-un mod favorabil pentru un simplu șut cu capul.

Wirtz a avut glezna accidentată

Leverkusen a declarat marți că Wirtz și-a accidentat glezna în timpul unui meci internațional cu naționala germaniei.

De asemenea, Xavi Simons a strălucit pentru Leipzig, care a învins Mainz cu 2-0 în deplasare, Freiburg a învins Augsburg cu 3-1 pe teren propriu, Borussia Mönchengladbach a învins Heidenheim cu 3-2, iar Hoffenheim a învins Bochum, care nu a câștigat niciun meci, cu 3-1.

Bayern Munchen urma să joace acasă cu Stuttgart mai târziu.