Bundesliga. Bayern Munchen, umilită în meciul cu Eintracht Frankfurt

Bavarezii au fost învinși în etapa cu numărul 14 din campionatul Germaniei. Echipa antrenată de Thomas Tuchel a pierdut in fața celor de la Eintracht Frankfurt, scor 5-1.

Bayern Munchen a avut o evoluție modestă în deplasarea de la Frankfurt. Echipa locală a reușit o victorie surprinzătoare datorită unei evoluții de excepție.

Bayern Munchen, învinsă de Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt au obținut o victorie notabilă împotriva celor de la Bayern Munchen.  Echipa gazdă a bifat acest succes în cadrul etapei cu numărul 14 din prima ligă a Germaniei.

Echipa antrenată de Dino Toppmoller  a învins campioana Germaniei.  Bayern Munchen nu a reușit să se ridice la nivelul așteptărilor fanilor

Șanse pentru echipa gazdă

În prima repriză echipa din Frankfurt a fructificat toate ocaziile avute la poarta adversă. Astfel, Omar Marmoush  a marcat primul gol al partidei.

A doua reușita a venit în minutul 31, odată cu golul lui Dina Ebimbe.Jucătorul Hugo Larsson a reușit să înscrie golul de 3-0, în minutul 36.Bayern Munchen a înscris prin Joshua Kimmich, după pasa lui Leroy Sane.

În cadrul celei de-a doua reprize, gazdele au marcat din nou în poarta bavarezilor. Ultimul gol al partidei a fost marcat de Ansgar Knauff, 5-1.

Bundesliga. Bayern Munchen, surclasată în meciul cu Eintracht Frankfurt

Bayern Munchen. Sursa foto: Instagram

Bayern Munchen, înfrângere surprinzătoare

Programul etapei a 14-a din Bundesliga va continua cu partidele VfB Stuttgart - Bayer 04 Leverkusen și FC Koln - Mainz 05.

Conform clasamentului, Bayer Leverkusen are 35 puncte, iar Bayern Munchen 32 de puncte.

Pe locul trei în clasament se află VfB Stuttgart, cu 30 de puncte. Pe locul patru, RB Leipzig are 26 puncte, iar Borussia Dortmund 25 de puncte. Urmează Hoffenheim care a acumulat 23 de puncte, Eintracht Frankfurt, având doar 21 de puncte.

Eșecul bavarezilor a stârnit reacții în rândul fanilor. Suporterii echipei Eintracht l-au ironizat pe Manuer Neuer. Acesta a încasat azi cinci goluri, fiind trimis pe bancă de suporterii echipei din Frankfurt.

Rezultatul de sâmbătă este văzut ca un pas înapoi pentru Bayern, aflată în lupta pentru titlu. Bavarezii rămân astfel pe locul secund. Bayer Leverkusen, care va avea un meci în plus, aceasta fiind șansa pentru distanțarea la șase lungimi.