Voina: "Sunteţi penibile în atac! Vă daţi cap în cap!"

Blajinul antrenor şi-a ieşit din pepeni după ce a văzut evoluţia tricolorelor în repriza secundă a jocului cu Cuba.

Echipa naţională feminină de handbal a României s-a impus aseară în faţa Cubei, în al doilea meci din cadrul Grupei C a Campionatului Mondial din Brazilia, scor 33-27 (20-14). Elevele lui Radu Voina s-au chinuit neaşteptat de mult în faţa unui adversar modest. Startul meciului a fost de coşmar pentru tricolore. Cuba a deschis scorul, iar România a egalat abia în minutul 3, prin Oana Chirilă. Cubanezele şi-au continuat evoluţia curajoasă, conducând cu 2-1 şi cu 3-2, chiar dacă au jucat în inferioritate. Apărarea noastră a fost depăşită foarte uşor în primele minute, iar adversarele au mai punctat de două ori. Abia în minutul 9 am trecut la conducere, Chintoan punctând pentru 6-5. Toate golurile adversarelor din startul partidei au fost reuşite de Miranda! Din acest moment însă, jocul a căpătat o singură direcţie, spre poarta cubanezelor. În ziua în care a împlinit 32 de ani, Cristina Vărzaru a făcut spectacol, reuşind patru goluri din patru încercări în finalul primei părţi. La pauză, fetele lui Voina s-au distanţat la un scor lejer: 20-14. "Prinzi mingea şi arunci! Faceţi ceva!" După pauză, partida a continuat pe aceleaşi coordonate. Româncele au continuat să puncteze la foc automat, reuşind să ajungă la o diferenţă de zece goluri (27-17), în minutul 40. Ramona Farcău a reuşit şi ea o serie de trei goluri din tot atâtea aruncări. Antrenorul Radu Voina le-a introdus treptat, pe teren, pe toate fetele pe care le-a avut pe foaia de joc şi a pus presiune pe elevele sale şi când soarta meciului fusese demult pecetluită. Tehnicianul şi-a ieşit din minţi după ce tricolorele au redus motoarele şi le-au permis cubanezelor să reducă tot mai mult din scor. "Prinzi mingea şi arunci! Faceţi ceva! Ce dacă e aia în faţă", le-a biciuit cu vorba tehnicianul. Discursul blajinului antrenor n-a avut niciun efect şi, în minutul 53, când cubanezele au recuperat spectaculos, ajungând la doar cinci goluri în urma noastră (25-30), Radu Voina a cerut "time- out" şi le-a făcut cu ou şi cu oţet pe elevele sale: "Sunteţi penibile în atac! Vă daţi cap în cap! Se uită ţara la voi!". România a avut un final modest şi a învins la o diferenţă de numai şase goluri. 63 de goluri a marcat România în primele două partide de la turneul final din Brazilia, contra modestelor Tunisia şi Cuba. Tricolorele au încasat însă 55 de goluri VESTE BUNĂ Oana Manea a povestit cum s-a accidentat cu Tunisia. Pivotul va reveni în echipă contra Braziliei Octavian Cojocaru Oana Manea, pivotul naţionalei, va reveni mai repede pe teren după accidentarea destul de gravă de la primul meci, cel contra Tunisiei. Iniţial s-a spus că sportiva ar putea rata tot turneul final, dar, după un consult amănunţit, antrenorul Radu Voina a primit o veste încurajatoare: pivotul va putea reveni pe teren în penultimul meci din faza grupelor, contra Braziliei. Corpolenta jucătoare de la Oltchim Râmnicu-Vâlcea a explicat pentru trimisul "Gazetei Sporturilor" cum s-a produs accidentarea şi ce diagnostic i-au pus medicii. "Am fost la spital şi mi-au spus sunt ligamentele colaterale de la genunchiul stâng întinse. Mă mai doare pe interior, acolo, la ligamentul colateral. Şi îmi mai pocneşte când stau cu el întins la maximum. Sper ca după două zile să pot reintra la antrenamente. Îmi doresc atât de mult să fiu alături de fete, să ajut şi eu din teren", a declarat Oana Manea. Sportiva a detaliat momentul accidentării care a speriat toată delegaţia României care participă la Mondialul din Brazilia. "Am primit un pas pe pivot, aveam două-trei adversare pe mine. Am vrut să mă întorc cu ele, am sărit un pic, iar la aterizare mi s-a dus genunchiul în interior", a adăugat Oana Manea. Voina a jucat cu titularele În meciul de aseară, contra Cubei, antrenorul Radu Voina a început cu titularele. Marcate probabil de păţania nefericitei Oana Manea, româncele au părut destul de grijulii, evitând contactele violente cu adversarele din Cuba. Radu Voina s-a temut probabil de o nouă evoluţie ruşinoasă şi le-a trimis din primele minute pe teren pe Talida Tolnai, Cristina Vărzaru, Adina Meiroşu, Mica Brădeanu şi pe Valentina Ardean Elisei. PROGRAM Cu Franţa, cel mai greu test pentru tricolore În optimile de finală ale competiţiei din Brazilia se califică primele patru clasate din fiecare grupă. Echipa naţională a României are un culoar mai mult decât favorabil spre fazele superioare ale întrecerii.

Fetele lui Radu Voina sunt cvasifavorite în această grupă, din care mai fac parte Franţa, Brazilia, Tunisia, Cuba şi Japonia. Cu braziliencele, întâlnirea de la miezul nopţii România are un program lejer. Astăzi, de la ora 21.15, în calea tricolorelor iese Japonia, o reprezentativă necunoscută în sportul cu mingea mică. Meciul va începe la ora 21.15 şi, la fel ca şi celelalte jocuri, va putea fi urmărit în transmisiunea postului Dolce Sport. Următoarele partide ale României vor fi cu Brazilia, joi, de la ora 23.45, şi cu Franţa, vineri, de la ora 21.15. Tribunele sunt goale la Sao Paulo Contra Franţei, România va avea cea mai dificilă partidă din faza grupelor, dar şi Brazilia le sperie pe fetele lui Radu Voina, mai ales că turneul final se dispută chiar în "Ţara Cafelei". Asta deşi presiunea din tribune nu va fi una insuportabilă. În Brazilia, doar fotbalul şi voleiul, cele mai iubite sporturi, îi aduc pe brazilieni la sală. Meciurile de handbal nu sunt deloc atractive pentru sud-americani, ale căror jucătoare evoluează în campionate din Europa. România dispută partidele din grupă la Sao Paulo.