FED CUP: România – Serbia 1-0. Sorana Cîrstea obține prima victorie. Meciul Simonei Halep a fost întrerupt din cauza ploii

12-06/31sorana-465x390
Autor: | | 5 Comentarii | 1682 Vizualizari

Sorana Cîrstea a reușit să o învingă pe sârboaica Ana Ivanovici, în primul meci din Cupa Fed, scor 3-6, 6-1, 6-2 și obține primul punct al României în barajul cu Serbia, pentru Grupa Mondială II.

Evoluție temătoare a Soranei în primul set (3-6), dar pe finalul acestuia, jucătoarea noastră a dat de înțeles că poate reveni în joc. Acest lucru s-a întâmplat imediat ce s-a dat startul celui de-al doilea set, iar după două breakuri a dus scorul la 4-0 și, astfel, Sorana reușeste să câștige cu 6-1, egalând situația la seturi.

În setul al treilea, Ana Ivanovici conducea cu 2-0, însă românca a revenit spectaculos și a câștigat șase gameuri consecutive în setul decisiv. La scorul de 5-2, Ivanovici avea cinci mingi de break, iar meciul devenea tot mai intens, dar Sorana încheiat acest prim joc din Cupa Fed cu un as, iar România conduce Serbia cu scorul de 1-0.

"Am jucat pentru România, fac parte dintr-o echipă. A fost o atmosferă senzațională. Vreau să mulțumesc tuturor. Au realizat o atmosferă de vis și datorită lor am câștigat. Am început meciul un pic mai crispată. Nu am fost niciodată pusă în postura de a juca acasă și de a deschide bătălia. Când tot stadionul striga România mi se făcea pielea de găină și aveam emoții pozitive. Acum înțeleg cu adevărat ce înseamnă să joci acasă", a declarat Sorana Cârstea, la Dolce Sport.

UPDATE: Cel de-al doilea meci, dintre Simona Halep și Bojana Jovanovski, a fost întrerupt din cauza ploii în primul set, la scorul de 3-1 la game-uri, după numai un sfert de oră de joc.

Organizatorii au anunţat că meciul va fi reluat mâine, de la ora 10.00.

Programul partidelor din întâlnirea România - Serbia:

Azi:

Sorana Cîrstea –Ana Ivanovici

Simona Halep – Bojana Jovanovski (a fost întrerupt)

Mâine:

Simona Halep – Ana Ivanovici

Sorana Cîrstea – Bojana Jovanovski

Irina Begu, Monica Niculescu – Jovana Jaksici, Nina Stojanovici

Codruta Kovesi, lovitura de GRATIE! Va fi procuror european. Antunul facut de STRAINI. ULTIMA ORA