Stegarul Dac nu renunță la vechile obiceiuri. S-a urcat în copacul din fața Tribunalului București

Stegarul Dac nu renunță la vechile obiceiuri. S-a urcat în copacul din fața Tribunalului BucureștiStegarul Dac. Sursa foto: Facebook

Cezar Avrămuță, cunoscut ca Stegarul Dac, a primit aprobarea de a părăsi locuința pentru a fi audiat. În drum spre Tribunalul București, cunoscutul protestatar a deviat de la traseu și s-a urcat într-un copac.

Stegarul Dac are noi probleme cu legea

În ultimele luni, Avrămuță s-a urcat pe mai multe clădiri din Capitală și s-a certat cu polițiștii. În ziua alegerilor, acesta și-a tăiat brățara de supraveghere și s-a urcat pe o schelă din Piața Universității. În prezent, acest se află în arest la domiciliu și a fost chemat la audieri.

„Direcția Generală de Poliție a Municipiului București, prin Serviciul Informare și Relații Publice, face următoarele precizări, cu privire la informațiile apărute în spațiul public, referitoare la o persoană aflată într-un copac, în fața unei instituții publice: Persoana în cauză este un bărbat, în vârstă de 57 de ani, aflat sub măsura preventivă a arestului la domiciliu, pentru o perioadă de 30 de zile”, arată reprezentanții MAI.

Tribunalul București

Tribunalul București Sursa foto: Arhiva EVZ

Nu a respectat traseul

Potrivit comunicatului, Stegarul Dac nu a respectat traseul impus de oamenii legii.

„În vederea înfăptuirii actului de justiție, acestuia i-a fost stabilit un traseu de deplasare, de la domiciliu către instanța competentă. În cursul zilei de 23 mai 2025, bărbatul s-a deplasat către instanță, conform traseului autorizat, pentru a participa la termenul de judecată, privind contestația formulată împotriva măsurii arestului preventiv. Înainte de a intra în sala de ședințe, acesta s-a urcat într-un copac, aflat în proximitatea instituției”, potrivit sursei.

Stegarul Dac, încă o abatere

După câteva zeci de minute, Cezar Avrămuță a coborât din copac și s-a prezentat în fața instanței.

„Ulterior, bărbatul a coborât în siguranță și s-a prezentat la termen, în fața instanței”, mai arată sursa.

Bărbatul este cercetat în mai multe dosare. În perioada în care Călin Georgescu era vizat de oamenii legii, Cezar Avrămuță petrecea ore întregi în fața instituțiilor. De asemenea, după arestarea lui Bogdan Peșchir, activistul a stat o zi întreagă în fața Arestului Capitalei. Pe rețelele de socializare, Stegarul Dac le cere internauților să îl sprijine în aceste acțiuni.