CM 2010: Spania - Honduras 2-0

Spania, echipa văzută de mulţi ca principala favorită la victoria finală în Africa de Sud, a câştigat cu scorul de 2-0 partida disputată în faţa micuţei selecţionate a Hondurasului şi râmâne în cursa pentru câştigarea primului titlu mondial din istorie.

Ambele goluri ale ibericilor au fost marcate de David Villa, proaspătul atacant al lui FC Barcelona, câte unul în fiecare repriză. Atacantul spaniol a mai ratat şi un penalty într-un meci dominat de la un capăt la celălalt de oamenii lui Vicente del Bosque. Spania are nevoie de un succes în ultimul meci din Grupa H, cel cu Chile, pentru a fi sigură de calificarea în optimile de finală. Înfrângerea surprinzătoare suferită în primul meci (0-1 cu Elveţia) a dat peste cap planurile spaniolilor, care aliniază în Africa de Sud o echipă de super-jucători. Puţinele ocazii create la poarta elveţienilor şi jocul lipsit de strălucire de la mijlocul terenului sunt de asemenea două mari semnale de alarmă pentru iberici înaintea meciului cu Honduras, şi ea învinsă în primul meci (0-1 cu Chile).

Hondurienii sunt obişnuiţi cu surprizele, fiind singura echipă naţională din America Centrală care a eliminat Brazilia de la un turneu final (în sferturile de finală la Copa America 2001). ONE MAN SHOW

David Villa a bătut-o de unul singur pe Honduras

Atacantul cumpărat de FC Barcelona a făcut de toate: a dat două goluri, a ratat un penalty şi a nimerit bara. Spania are în continuare emoţii.

Spania a învins fără emoţii modesta echipă din Honduras, cu scorul de 2-0. Pentru a se califica în optimi, echipa lui Vicente del Bosque are neapărat nevoie de o victorie şi în ultimul meci din Grupa H, cu Chile. Echipa sud-americană a acumulat deja şase puncte, iar Elveţia are toate şansele să ajungă la acelaşi punctaj dacă va învinge pe Honduras. Astfel, foarte probabil, echipele calificate din această grupă vor fi decise de golaveraj. Spania a căutat să şteargă cât mai repede imaginea deplorabilă lăsată în meciul de debut cu Elveţia. David Villa a zguduit bara porţii hondurienilor, încă din minutul 6. David Suazo, atacantul din Honduras, le-a dat ceva emoţii ibericilor, dar s-a pierdut cu firea în faţa lui Casillas. David Villa a deschis scorul, în minutul 17, după o fază personală superbă, încheiată cu un şut direct în vinclu. A urmat un asediu total dezlănţuit de echipa lui Vicente del Bosque, dar până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic. Fernando Torres a fost „cap de linie” la majoritatea atacurilor declanşate de spanioli, ratând din toate poziţiile. Ibericii s-au jucat cu ocaziile

Campionii europeni au atacat cu disperare, căutând să-şi îmbunătăţească golaverajul, al doilea criteriu de calificare după punctele acumulate. Acelaşi David Villa a eliberat Spania de emoţii, marcând la începutul reprizei secunde un nou gol frumos. Şutul atacantului spaniol s-a dus sub transversală după o deviere nefericită a lui Chavez.

În minutul 62, David Villa a ratat şansa de a-şi trece în cont hattrick-ul, ratând un penalty obţinut de Jesus Navas. Ibericii au dominat autoritar, dar au continuat să-şi bată joc de ocazii. Cea mai mare oportunitate a fost irosită de Fabregas, care a driblat şi portarul advers, dar Chavez a scos din faţa porţii goale.

Grupa H

Spania - Honduras 2-0 D. Villa (17 şi 51)

Spania: Casillas 5 - S. Ramos 6 (76, Arbeloa), Puyol 5, Pique 6, Capdevila 5, Xavi 6 (65, Fabregas 6), Busquets 6, X. Alonso 5, Navas 6, F. Torres 5 (70, Mata 5), D. Villa 7. Antrenor: Vicente del Bosque.

Honduras: Velladares 5 - S. Mendoza 4, O. Chavez 4, Figueroa 5, Izaguirre 4, Turcios 4 (63, R. Nunez 4), W. Palacios 5, A. Guevara 5, W. Martinez 4, R. Espinoza 4, (46, Welcome 4), Suazo 5 (84, J. Palacios). Antrenor: Reinaldo Rueda.

Arbitri: Y. Nishimura 6 - T. Sagara (ambii din Japonia) 6, J.H. Sang (Coreea de Sud) 6 Stadion: „Ellis Park” - Johannesburg; Spectatori: 61.250.

ÎN FORMĂ. David Villa (în roșu) a făcut ce a vrut cu fundașii naționalei din Honduras Foto: Reuters