Sorana Cîrstea a fost ELIMINATĂ în primul tur la Australian Open

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 97 WTA, a fost învinsă, luni, în primul tur la Australian Open de Alexandra Panova (Rusia), poziţia 150 în ierarhia mondială..

Cîrstea a fost învinsă, în runda inaugurală, cu scorul de 7-5, 6-0, după o oră şi şapte minute.

Pentru participarea pe tabloul principal al turneului de la Melbourne, Sorana Cîrstea va primi 10 puncte WTA şi un cec în valoare de 34.500 de dolari australieni (aproximativ 24.500 de euro).

Românca Simona Halep (locul 3 WTA) a întâlnit-o, luni dimineață, pe italianca Karin Knapp (51 WTA), în turul inaugural de la Australian Open, primul tunreu de Grand Slam al anului. Sportiva din Constanța s-a impus ușor, în două seturi, scor 6-3, 6-2, și s-a calificat în faza a doua.

Jucătoarea română Irina Begu a învins-o neaşteptat pe germanca Angelique Kerber, a noua favorită, cu 6-4, 0-6, 6-1, luni, la Melbourne.