Simona Halep s-a CALIFICAT în „sferturile” de la BRD Bucharest Open. Adversar ÎN PREMIERĂ în următoarea rundă

Simona Halep, favorita numărul 1 a întrecerii, s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open, turneu dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Constănțeanca, locul 5 mondial, a dispus, fără emoții, de bulgăroaica Isabella Șinikova (156 WTA), scor 6-4, 6-3. Halep a întâmpinat anumite probleme cu tenismena din Bulgaria, dar s-a impus la capătului unui joc ce a durat o oră și 10 minute.

Victoria de astăzi, de la Arenele BNR, i-a adus Simonei un premiu de 5.900 de dolari și 60 de puncte WTA. Mai departe, „sferturi”, Simona Halep va juca în premieră contra favoritei numărul șase, Danka Kovinic (Muntenegru), jucătoare de 21 de ani aflată pe locul 54 în lume.