Semifinale de vis la Indian Wells

Roger Federer - Rafael Nadal și Novak Djokovici - John Isner sunt meciurile care vor da finala la turneul de tenis Indian Wells,

Elvețianul Roger Federer s-a distrat azi-noapte cu argentinianul Juan Martin del Potro, de cae a trecut după numai 70 de minute de joc. Elvețianul născut la Basel i-a administrat rivalului său un sec 6-3, 6-2. Este al 11-lea succes al lui Federer în fața lui „Delpo” dintr-un total de 13 întâlniri. În 2012, Federer l-a mai bătut pe sud-american la Australian Open (în „sferturi”, 6-4, 6-3, 6-2), la Rotterdam (în finală, 6-1, 6-4) și la Dubai (în semifinale, 7-5, 7-6). Într-un alt „sfert”, tot astă-noapte, spaniolul Rafael Nadal a trecut greu de argentinianul David Nalbandian, scor 4-6, 7-5, 6-4. În cealaltă semifinală se vor duela sârbul Novak Djokovici și americanul John Isner. În concursul fetelor s-au înregistrat rezultatele Victoria Azarenka - Angelique Kerber 6-3, 6-4 și Maria Șarapova - Ana Ivanovici 6-4, 0-1 (abandon, sârboaica s-a retras din pricina unei accidentări).