Scos de pe teren cu poliția. Incident neobișnuit la un meci de fotbal
- Emanuel Nițulescu
- 17 februarie 2025, 18:49

Un incident neobișnuit s-a petrecut în fotbalul brazilian! Arbitrul unui meci din Campeonato Paranaense a fost nevoit să solicite intervenția poliției pentru a-l scoate de pe teren pe un jucător care refuza să accepte eliminarea.
Decizia arbitrului nu a fost bine primită de jucător
În partida dintre Parana Clube și Coritiba, disputată în cadrul etapei a 11-a a campionatului regional din statul brazilian Parana, arbitrul Matheus Bortolini s-a confruntat cu o situație neașteptată. În minutul 38, fundașul Diego Ivo, de la echipa gazdă, a comis un fault dur asupra unui adversar aflat în poziție favorabilă de a marca, arată presa braziliană.
Decizia arbitrului de a-i arăta cartonașul roșu nu a fost bine primită de jucător, care a reacționat vehement. Acesta l-a împins pe Bortolini și a început să-l acuze agresiv, refuzând să părăsească terenul.

Sursa foto: Police.hu
Reacția rapidă a forțelor de ordine
În fața comportamentului recalcitrant al lui Ivo, arbitrul a luat o măsură rar întâlnită în fotbal: a cerut ajutorul poliției. Forțele de ordine, dotate cu scuturi de protecție, au intrat pe teren și s-au interpus între oficial și jucător, calmând rapid situația.
„Din cauza comportamentului său agresiv și intimidant, am solicitat prezența poliției, care a intervenit pentru siguranța mea”, a precizat Bortolini în raportul oficial al meciului.
Intervenția poliției s-a dovedit eficientă, iar Diego Ivo a acceptat în cele din urmă să părăsească terenul fără alte incidente. Arbitrul și-a continuat activitatea, iar meciul s-a desfășurat fără alte momente tensionate.
Paraná Clube, denumit în mod obișnuit Paraná, este un club profesionist brazilian cu sediul în Curitiba, Paraná, fondat la 19 decembrie 1989. Concurează în Campeonato Paranaense Série Prata, al doilea nivel al ligii de fotbal din Paraná.
Înființat la 19 decembrie 1989, în cartierul Vila Capanema, este unul dintre câteva cluburi braziliene numite Tricolor da Vila („tricolorul orașului”) de către fanii săi, deoarece are trei culori de echipă.