Scandalul punctajului de la Eurovision. Directorul companiei publice TRM şi-a anunţat demisia

Scandalul punctajului de la Eurovision. Directorul companiei publice TRM şi-a anunţat demisiaSursa foto: cu sens.md

Republica Moldova. Compania publică Teleradio Moldova (TRM) rămâne fără conducere. Directorul Companiei, Vlad Ţurcanu, şi-a anunţat demisia.

Decizia vine după un val de critici dure în legătură cu faptul că Republica Moldova a oferit doar trei puncte pentru reprezentanta României la Eurovision, Alexandra Căpitănescu. Mandatele directorilor adjuncți ai TRM vor înceta imediat ce va Țurcanu va depune cererea de demisie, conform legii.

Anunţul a fost făcut de Vlad Ţurcanu luni, 18 mai, în cadrul unei conferinţe de presă. Mandatele directorilor adjuncți ai TRM vor înceta, conform legii, imediat ce Țurcanu va depune cererea de demisie, conform legii.

Demisia lui Ţurcanu a fost cerută atât de reprezentanţii unor partide de opoziţie, cât şi de reprezentanţi ai partidului aflatla guvernare.

După afișarea punctajului acordat de Republica Moldova, în spațiul public au apărut mai multe reacții în care oamenii și-au exprimat nemulțumirea față de punctele oferite României. Republica Moldova a acordat României 12 puncte la televot și 3 puncte din partea juriului, în total 15 puncte.

La rândul său, România a oferit Republicii Moldova 12 puncte la televot și 10 puncte din partea juriului, în total 22 de puncte.

Alexandra Capitanescu

Alexandra Căpitănescu cântă alături de trupa sa. Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Vlad Ţurcanu îşi asumă responsabilitatea

Directorul TRM a declarat în cadrul conferinţei de presă că îşi asumă responsabilitatea de faptul că juriul a oferit doar trei puncte pentru România la Eurovision. Ţurcani a spus că juriul nu a ţinut cont de sensibilităţile care există între Republica moldova şi cei doi vecini ai săi – România şi Ucraina.

„Votul exprimat este responsabilitatea noastră și în primul rând a mea în calitate de conducător al instituției. Am evitat să dau indicații juriului, membrilor juriului, iar ceea ce s-a întâmplat – un lucru ieșit din comun, grav, din punctul nostru de vedere, a fost că juriul nu a ținut cont de sensibilitățile care există între Republica Moldova și cei doi vecini ai noștri”, a declarat Țurcanu.

Semnalul pe care vrea să-l transmită directorul TRM în demisie

Vlad Ţurcanu a declarat în cadrul conferinţei de presă că prin demisia sa dorește să transmită „un semnal clar că „relațiile de fraternitate pe care Republica Moldova le are cu România, precum și recunoștința și considerația noastră pentru Ucraina, pentru sacrificiul său zilnic, rămân nealterate”.

Ţurcanu a mai spus că nu dorește ca activitatea TRM să fie afectată de reacțiile „uneori vehemente, deși îndreptățite” ale publicului pe această temă, în raport cu instituția.

„Atitudinea noastră față de Ucraina nu este de 0 puncte, iar sentimentul nostru pentru România nu poate fi decât unul de dragoste”, a declarat Vlad Țurcanu.

Juriul de la Chişinău, care a oferit României doar trei puncte

Juriul de la Chişinău pentru finala Eurovision 2026 a fost constituit din șapte membri: Andrei Zapșa, director general adjunct pentru dezvoltare al Companiei „Teleradio-Moldova”; Pavel Orlov, interpret, finalist în etapa națională Eurovision 2026; Stanislav Goncear; Cătălina Solomac, interpretă, finalistă în etapa națională Eurovision 2026; Corina Caireac, expertă în producţia audiovizuală, managementul artiştilor şi comunicare.; Ilona Stepan, dirijor; Victoria Cușnir, realizatoare de emisiuni la Radio Chișinău.

Mai multe voci de la Chişinău, inclusiv artişti bine cunscuţi, au declarat că acest juriu a fost departe de unul profesoinist,

Singurul membru al juriului care a oferit o explicaţie asupra punctajului oferit României, este Victoria Cuşnir.

„Punctajul final a ieșit trist, rușinos, păgubos. Lăsând la o parte preferințele fiecărui membru al juriului, pe care nu le justific deloc, dar nici nu am dreptul moral să le condamn, întreb retoric: România chiar a avut detașat cea mai bună prezență la toate capitolele?

Nu, nu spun ca nu a fost bună, doar că au fost și alții tare buni. Putem accepta acest lucru? Concurenții trebuiau ignorați? Aici intervine factorul moral. Dificil. Juriul e liber să se detașeze de corsajul geopolitic. În fond, pentru asta este invitat. Mai bine nu ar fi fost...

Condiția votului de vecinătate ar trebui discutată din start, dacă este cel mai important obiectiv impus juriului, și să încetăm cu povestea votului obiectiv cerut juraților. Regret că am acceptat invitația în juriu.

Și nu recomand nimănui acest bagaj. Pentru faptul că am pus România pe locul 3 din 24, am trăit o experiență a linșajului public pe care nici nu am fost capabilă s-o realizez în toată dimensiunea ei”, a scris Victoria Cuşnir pe Facebook.

6
2