RUGBY. Zi plină la Cupa Mondială. Scoția s-a calificat în „sferturi”, Australia a învins Țara Galilor, iar Anglia a obținut o victorie de palmares cu Uruguay

Scoția a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby după succesul de sâmbătă, obținut în fața naționalei din Samoa, scor 36-33.

Scoția și Samoa au oferit un spectacol reconfortant, sâmbătă, într-o partidă din Grupa B a Cupei Mondiale. Europenii s-au impus, scor 36-33, chiar dacă la pauză au fost conduși cu 23-26, și au obținut biletele pentru sferturile de finală ale turneului final.

Tot sâmbătă, într-un alt meci extrem de echilibrat, Australia a depășit reprezentativa din Țara Galilor, scor 15-6 (9-6). Ambele echipe vor evolua în fazele eliminatorii. „Cangurii” vor întâlnii Scoția, iar galezii vor da piept cu Africa de Sud. În ultimul meci al zilei, Anglia, eliminată din faza grupelor, a obținut o victorie de palmares în confruntarea cu Uruguay, scor 60-3.