România, în semifinale!

Handbalistele tricolore au învins aseară dramatic Franţa, la Paris, în „sferturile“ Mondialelor, şi vor înfrunta Rusia în penultimul act.

România şi-a văzut visul cu ochii: este în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin! Tricolorele au învins aseară dramatic, la Paris, scor 34-31 (8-14), după patru reprize de prelungiri, reprezentativa Franţei, gazda competiţiei. În penultimul act, elevele lui Gheorghe Tadici vor înfrunta mâine Rusia. În cealaltă semifinală vor juca Norvegia şi Germania.

România a avut aseară doi adversari greu de trecut: propria-i neputinţă şi portăriţa franceză Valerie Nicolas. În prima repriză, româncele au fost paralizate de atmosfera incendiară din Paris- Bercy şi de evoluţia magistrală a lui Nicolas, numită de presa franceză „notre dame de la garde“. Franţa a intrat la vestiare sigură de victorie. Avea toate atuurile: şase goluri avans, 12.000 de spectatori alături, plus sprijinul arbitrilor.

După pauză, însă, România a înviat! Trezite din pumni, tricolorele au înscris de cinci ori la rând şi au echilibrat meciul. Fluierul de sfârşit al primelor 60 de minute a consemnat egalitatea: 24- 24. S-a mers cap la cap şi în continuare: 26-26 după prima repriză de prelungiri, 27-27 după cea de-a doua şi 30-29 după cea de-a treia. Prelungirile prelungirilor au atins paroxismul, portarul Luminiţa Huţupan devenind eroina echipei noastre. Franţuzoaicele s-au prăbuşit în ultimele clipe, România învingând cu 34-31. Prin accederea în primele patru, România şi-a asigurat dreptul de a organiza unul dintre cele trei turnee de calificare pentru Olimpiada de la Beijing. SEMIFINALE Programul meciurilor de mâine Rusia - România

Germania - Norvegia SFERTURI DE FINALĂ Rezultatele de ieri Angola - GERMANIA . . . . . . . . . .33-36