Republica Moldova are un nou procuror general interimar. Cine a fost desemnat în funcție

Republica Moldova are un nou procuror general interimar. Cine a fost desemnat în funcție

Republica Moldova are un nou procuror general interimar. În această funcție a fost desemnat Alexandru Machidon. El este în prezent șef adjunct al Procuraturii pentru Combaterea Crimelor Organizate și Cauze Speciale. Decizia a fost luată de membrii Consiliului Superior al Procurorilor, după proba interviului. Pentru această funcție vacantă după demisia lui Ion Munteanu, au aplicat doar doi pretendenți. Este vorba despre șeful-adjunct al Procuraturii Anticorupție, Octavian Iachimovschi, și șeful-adjunct al PCCCOS, Alexandru Machidon, care a și fost desemnat câștigător.

Sursa foto/captură video

Alexandru Machidon și Octavian Iachimovschi. Sursa foto/ CPS

Cine este Alexandru Machidon

Alexandru Machidon și-a început cariera în sistemul procuraturii în raionul Criuleni. În 2011, a fost desemnat adjunct-interimar al procurorului raionului Criuleni.   Ulterior, în februarie 2012, a fost numit în mod oficial adjunct al procurorului raionului Criuleni prin ordinul Procurorului General. În 2017, la propunerea CSP, a fost numit pentru un mandat complet de 5 ani. Din mai 2023, Machidon a exercitat funcția de procuror-șef interimar al Procuraturii raionului Orhei.

Potrivit declarației de avere pentru anul 2024, Alexandru Machidon a ridicat un salariu total de circa 406.000 de lei de la Procuratura Generală, adică aproximativ 34.000 de lei lunare.

Acesta deține un apartament cumpărat în 2018, estimat la 45.000 de euro și un BMW 520 D dobândit în 2021 și care valorează 26.000 de euro.

Republica Moldova, din nou fără procuror general

Recent, Republica Moldova a rămas din nou fără procuror general. Se întâmplă după ce Ion Munteanu a decis să demisioneze de la șefia Procuraturii Generale. Ion Munteanu a devenit deja judecător la Curtea Supremă de Justiție, după ce a promovat concursul. Decretul de numire a lui Munteanu fost semnat de președinta Maia Sandu pe 23 mai. Ion Munteanu a depus deja și jurământul în calitate de magistrat al CSJ.

Procurorul General, Ion Munteanu

Procurorul General, Ion Munteanu. Sursa foto: politik.md

Amintim că procurorul general Ion Munteanu și avocatul Leonid Chirtoacă au promovat concursul pentru funcția de judecător la CSJ, pe 15 mai. În total, cinci candidați s-au înscris pentru suplinirea posturilor vacante.

Conform legii, în termen de cel mult șase luni, Consiliul Superior al Procurorilor urmează să desfășoare concursul și să numească un procuror general cu atribuții depline.

Ion Munteanu a plecat din funcție la doar un an de mandat

Ion Munteanu a plecat din funcția de procuror general la doar un an de când a fost numit în funcție cu mare scandal.  El ajuns procuror general după ce concursul pentru șefia instituției a fost anulat și reluat de mai multe ori de către Consiliului Superior al Procurorilor. Atunci, unul dintre membrii CSP, Olesea Vîrlan, a demisionat din funcție după ce l-ar fi depunctat neargumentat pe candidatul Ion Munteanu. Vîrlan nu a putut atunci argumenta de ce i-a oferit lui Munteanu un punctaj mai mic.