Rangers, eliminată din Cupa Scoției. Ianis Hagi, în mijlocul unui uriaș scandal

Cu Ianis Hagi rezervă, Glasgow Rangers a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei Scoției.

Partida cu Hearts s-a terminat 0-1, o întâlnire la finalul căreia fanii „albaștrilor” au răbufnit împotriva antrenorului Steven Gerrard. Decizia de a-l ține rezervă pe Ianis i-a înfuriat la culme pe susținătorii lui Rangers, între ei și managerul englez izbucnind războiul.

Ianis Hagi a văzut debutul meciului pe banca de rezerve, „Stevie G” trimițându-l pe teren în minutul 63, în locul lui Ryan Jack.

Scoși din sărite de evoluția favoriților, fanii i-au reproșat lui Gerrard tactica, dar și decizia de a nu-l titulariza pe Hagi. În mediul online, părerile sunt unanime: „Salvează-ne, Ianis Hagi!”, „Hagi a intrat și a creat mai mult pericol în cinci minute decât băieții noștri în tot meciul”, „Ianis a făcut în două minute mai mult decât Jack și Davis!”, „Băiatul lui Hagi arată ca unul care știe ce să facă cu mingea când echipa e condusă”.

Cineva a scris chiar o analiză tactică: „Ce rușine, fără Hagi titular! Intră pe teren și deja se simte diferența, după cinci minute. Suntem cea mai slabă echipă din campionat, ce glumă! Hagi pe bancă? Gerrard e gata pentru mine!”.

Împrumutat de Genk la formația din Glasgow, Ianis Hagi a reușit să intre rapid în inimile fanilor de pe Ibrox Park. Evoluția sa din „dubla” cu Braga a calificat echipa în „optimile” Europa League.

Până acum, în opt partide, Ianis Hagi a marcat trei goluri și a dat două pase decisive.