
Printre terase şi cluburi "ocupate" de pipiţe, strada Franceză a devenit scena unor manifestări culturale.
Centrul Vechi a devenit în ultima vreme "noul DoÂroÂbanţi". InÂÂvadat de o "faună" variată din care nu lipsesc piţipoancele îmbrăcate mai ţipător ca un papagal, reÂmorcate de un "şmecheraş" nemulţumit că nu a intrat cu "bolidul" până în faţa terasei, acum, Centrul Istoric a devenit scena unor ample manifestări culturale.
Zilele trecute, la una dintre piesele de teatru jucate în Centrul Istoric - "D'ale Bibicilor lui Caragiale"- pusă în scenă de Circul Globus cu aportul unor mari actori, pe la terasele din jur şi-au făcut apariţia şi câţiva "băieţaşi". Între două beri şi o ţigară, tinerii se întrebau reciproc ce se întâmplă pe scenă. "Ce e asta, frate? Ai văzut-o pe aia? Da, tipa aia bună, în fustiţă", spunea unul, cel de-al doilea răspunzânÂdu-i sec: "Sunt mai tari alea de pe scenă! Ai văzut ce fac acolo? ParÂcă-s animatoare".
În tot acest timp, în "D'ale Bibicilor lui Caragiale", un melanj din cele mai mai cunoscute piese ale lui Caragiale ("O scrisoare pierdută", "D'ale carnavalului" şi "O noapte furtunoasă"), personajele Miţa şi Veta, Pampon şi Crăcănel, Tipătescu şi Zoe, Rică Venturiano şi Cetăţeanul Turmentat şi-au dat întâlnire, pe scenă, la Grădina Union, loc de promenadă de bon-ton al Bucureştiului sfârşitului de secol XIX. Interpretându-şi personajul, actorul Silviu Biriş făcea un rol genial şi le dădea replica unor nume precum Anca Sigărtău, Manuela Hărăbor, Eugen Cristea, Noni Hutterer sau Adriana Trandafir.
E adevărat, în tot acest timp, alături de actori, acrobatele de la Circul Globus din Capitală făceau spectacol prin numerele lor de echilibristică, piramide umane, jonglerii, fiind aplaudate la scenă deschisă pentru figurile complicate pe care le executau atârnate de frânghii pe scenă într-un balet aerian excepţional. Diversitatea din Grădina Union nu s-a oprit însă aici, ci a avut loc şi un număr de dresură extrem de spectaculos cu câini, cai, capre şi porumbei, Dar "şmecherii" erau inÂteÂresaţi mai mult de costumele, roşii şi foarte mulate, ale "animatoarelor" care munceau din greu pentru a-i distra pe bucureşteni.
Totuşi, arta i-a atras, iar la sfârşitul spectacolului desfăşurat în aer liber, unul dintre cei doi "băieţaşi", puţin afumat de numărul mare de beri băute, a ajuns la concluzia că teatrul poate fi interesant. "E altfel faţă de ce am văzut eu la televizor când eram mic. Parcă e mai interesant când îi priveşti live. Şi, pentru fetele alea care stăteau pe frânghii, merg şi la circ, poate le vedem mai bine, în alte spectacole", spunea unul dintre cei doi.
Pe scena din Centrul Istoric, actorii dădeau dovada profesionalismului lor
FOTOGRAFII: RĂZVAN VĂLCĂNENŢU
Acrobatele de la Circul Globus au fost confundate de "şmecheraşi" cu animatoarele din cluburi Citiţi şi:
- Cum a devenit Centrul Istoric al Capitalei cea mai atractivă destinaţie turistică din România