O națională a ratat CALIFICAREA la un Mondial, din cauza arbitrajelor, iar FIFA a plătit pentru a îngropa scandalul

John Dealney, directorul executiv al Federaţiei Irlandeze de Fotbal, a recunoscut că FIFA a virat o sumă importantă de bani, în contul forului de la Dublin, după ratarea calificării la Campionatul Mondial din 2010.

Naționala Irlandei a ratat calificarea la Mondialul din 2010, găzduit de Africa de Sud, după un baraj în dublă manșă, disputat contra Franței. În tur, „cocoșii” câștigaseră cu 1-0, pe terenul adversarilor, iar în retur, la Paris, scorul a fost 1-1. După 90 de minute, irlandezii conduceau cu 1-0, iar în prelungiri, Thierry Henry a marcat cu mâna golul calificării Franței. A urmat un scandal uriaș, ce a fost trecut sub tăcere, până la urmă, de oficialii Federației Irlandeze. Joi, John Dealney, directorul executiv al forului de la Dublin, a recunoscut că oficialii FIFA au virat o mare sumă de bani, pentru a compensa greșeala de arbitraj.

„Am simţit că putem duce această problemă în instanţă împotriva FIFA. Dacă vă aduceţi amintea atitudinea lui Blatter de atunci, el a râs de noi. M-am dus să-l văd şi i-a spus ce avem de gând să facem. Apoi am ajuns la un acord. Discuţia a avut loc vineri, iar luni acordul a fost semnat. Cred că a fost o înţelegere bună pentru federaţia iralndeză”, a spus oficialul. El nu a dezvăluit suma, dar presa irlandeză speculează că ar fi fost vorba despre cinci milioane de euro.