Niciun sportiv român nu merge în finala Campionatelor Europene de Gimnastică Artistică

Niciun sportiv român nu a reuşit să se califice în finala Campionatelor Europene de Gimnastică Artistică, în urma competiției din etapa preliminară care a avut loc miercuri la Szczecin (Polonia).

Deși obiectivul echipei masculine a României la Europenele din Polonia era cucerirea unei medalii, cel mai bun rezultat a fost un loc 8, obținut la un singur aparat – inele, de Andrei Muntean. Potrivit DCNews.ro, un singur gimnast român a reușit să parcurgă toate aparatele. Este vorba de tânărul Toma Roland Modoianu-Zseder. Acesta s-a clasat însă abia pe locul 67 în calificările la individual compus, cu 70,630 de puncte (sol - 10,366, cal cu mânere - 11,066, inele - 13,033, sărituri - 13,466, paralele - 12,066, bară fixă - 10,633).

La sol, sportivul Marian Drăgulescu a ocupat locul 26, cu 13,933 de puncte, Andrei Muntean a terminat pe 63, cu 13,200 de puncte, Robert Gabriel Ghiuzan pe 79, cu 12,866 de puncte, iar Modoianu-Zseder pe 105, cu 10,366. În calificările la cal cu mânere, Cristian Ioan Băţagă a încheiat pe 50, cu 12,366 de puncte, iar Modoianu-Zseder s-a clasat pe 86, cu 11,066. La inele a evoluat un singur român, Modoianu-Zseder, clasat pe 36, cu 13,033 de puncte. La sărituri, Robert Ghiuzan a avut a 20-a medie, respectiv 13,966 de puncte (14,233 - prima săritură, 13,700 - la a doua), iar Marian Drăgulescu a avut a 21-a, cu o medie de 13,950 de puncte (14,600 - prima săritură, 13,300 - a doua).

La paralele, Modoianu-Zseder s-a clasat pe 73, cu 12,066 de puncte. La bară fixă, Băţagă a ocupat locul 69, cu 12,433 de puncte, iar Modoianu-Zseder a încheiat pe 96, cu 10,633 de puncte, mai arată sursa citată.

Finala la proba de Individual compus va avea loc vineri, 12 aprilie, iar finalele pe aparate sunt programate sâmbătă, 13 aprilie, la sol, cal cu mânere şi inele, respectiv duminică,14 aprilie, la sărituri, paralele şi bară fixă. (Sursa foto: DCNews.ro)