NEWS ALERT. Simona Halep, în semifinalele de la Dubai, după o revenire fantastică! Viitoarea adversară

Simona Halep, locul 2 WTA, a acces, astăzi, în penultimul tur al întrecerii de categorie Premier de la Dubai.

Constănțeanca, campioană în 2015 la Dubai, a dispus, în „sferturi”, de bielorusa Aryna Sabalenka (13 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-2.

Acum, scorul general al întâlnirilor Halep vs. Sabalenka este de 3-1. Singura victorie a tenismenei din Belarus a venit la începutul acestui an, la Adelaide, când s-a impus în fața româncei cu scorul de 6-4, 6-2. După victoria de astăzi, constănțeanca şi-a asigurat un cec de 198.830 de dolari şi 185 de puncte WTA.

Mâine, Simona Halep, principala favorită a turneului de la Dubai, va evolua cu americanca Jennifer Brady (52 WTA) pentru un loc în finala întrecerii din Emiratele Arabe Unite. Tenismena din SUA a dispus, în „sferturi”, de campioana de la Australian Open 2020, iberica Garbine Muguruza (16 WTA), scor 6-7 (5), 6-3, 6-4.

Românca a câştigat ambele partide cu Brady, în 2019, la Toronto, în turul secund, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5), şi anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 7-6 (5), 6-1.