LIGA CAMPIONILOR: Bayern - Basel 7-0. Inter - OM 2-1

Aseară au fost programate alte două partide din manșa secundă a optimilor de finală ale UEFA Champions League: Inter - OM și Bayern - Basel.

FC Basel nu a reuşit minunea, calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Învingători în prima manşă cu 1-0, elveţienii nu au putut ţine piept iureşului lui Bayern. Gomez a reuşit patru goluri pentru Bayern Munchen, atacantul bavarezilor fiind foarte aproape de a egala recordul argentinianului Lionel Messi, 5 goluri într-o partidă de Liga Campionilor. Messi reuşise această performanţă săptămâna trecută, în meciul cu nemţii de la Bayer Leverkusen. Meci dramatic la Milano. Inter a fost la un pas de a intra în prelungiri cu OM, dar brazilianul Brandao, fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior, a calificat formaţia franceză. Penalty-ul italienilor, eliminarea lui Mandanda şi victoria cu 2-1 a Interului nu au mai contat. Cristian Chivu a fost suspendat pentru această partidă. Iată rezultatele: FC Bayern München - FC Basel 7-0 (în tur 0-1) Marcatori: Robben 10, 81, Müller 42, Gomez 44, 50, 61, 67Stadion: "Allianz-Arena", München BAYERN: Manuel Neuer - Philipp Lahm (C), Jerome Boateng, Holger Badstuber, David Alaba, Arjen Robben, Luiz Gustavo, Toni Kroos, Franck Ribéry, Mario Gomez, Thomas Müller Rezerve: Hans-Jörg Butt, Nils Petersen, Ivica Olic, Danijel Pranjic, Diego Contento, Bastian Schweinsteiger, Anatoli Timoshchuk Antrenor: Jupp Heynckes

FC BASEL: Yann Sommer - Markus Steinhöfer, David Abraham, Aleksandar Dragovic, Park Joo-Ho, Xherdan Shaqiri, Cabral, Granit Xhaka, Fabian Frei, Alexander Frei, Marco Streller (C) Rezerve: Philipp Degen, Benjamin Huggel, Gilles Yapi Yapo, Valentin Stocker, Massimo Colomba, Radoslav Kovác, Jacques Zoua Antrenor: Heiko Vogel

Arbitri: Mark Clattenburg - Michael Mullarkey, Martin Atkinson - Michael Oliver (Anglia)  Internazionale Milano - Olympique Marseille 2-1 (în tur 0-1) Marcatori: Diego Milito 75, Giampaolo Pazzini (90+6) / Brandão (90+2) Stadion: "Giuseppe Meazza", Milano Arbitri: Pedro Proença - Bertino Miranda, Manuel De Sousa - João Capela  (toți din Portugalia) Cartonaş roşu: Steve Mandanda (90+3) INTER: Júlio César - Maicon, Lúcio, Walter Samuel, Yuto Nagatomo, Andrea Poli, Dejan Stankovic, Wesley Sneijder, Javier Zanetti (C), Diego Milito, Diego Forlán Rezerve: Giampaolo Pazzini, Luca Castellazzi, Esteban Cambiasso, Joel Chukwuma Obi, Andrea Ranocchia, Mauro Zárate, Marco Faraoni Antrenor: Claudio Ranieri

OM: Steve Mandanda (C) - César Azpilicueta, Souleymane Diawara, Nicolas N'Koulou, Jérémy Morel, Morgan Amalfitano, Alou Diarra, Mathieu Valbuena, Stéphane M'Bia, André Ayew, Loïc Rémy Rezerve: Gennaro Bracigliano, Benoît Cheyrou, Brandão, Charles Kaboré, Djimi Traore, Jordan Ayew, Rod Fanni Antrenor: Didier Deschamps Azi se joacă ultimele partide din optimi: Chelsea - Napoli [1-3]Real Madrid - ŢSKA Moskva [1-1]

Sunt calificate în sferturi echipele AC Milan, Benfica Lisabona, APOEL Nicosia, FC Barcelona, Olympique Marseille şi Bayern Munchen.