Liverpool a câștigat Supercupa Europei. „Cormoranii”, victorie cu Chelsea, după un meci-maraton

Liverpool a câștigat, miercuri, la Istanbul, Supercupa Europei, după succesul obținut în fața celor de la Cheslea Londra,

Liverpool a câștigat, miercuri, la Istanbul, Supercupa Europei, după succesul obținut în fața celor de la Cheslea Londra, scor 2-2 (5-4 după executarea loviturilor de departajare). Londoneziu au schimbat prima dată tabela, datorită lui Olivier Giroud (36), dar s-au văzut egalați în repriza a doua, după golul marcat de Sadio Mane (48).

Până la finalul timpului regulamentar nu s-a mai înscris, așa că s-a intrat în prelungiri. Liverpool a trecut în avantaj, grație aceluiași Mane (95), Chelsea a egalat după ce Jorginho a transformat un penalty în minutul 101.

La loviturile de departajare, pentru Liverpool au punctat Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold și Salah. De partea cealaltă au marcat Jorginho, Barkley, Mount, Emerson și a ratat Abraham