Kerber i-a tăiat aripile lui Halep

Românca a spus adio Wimbledonului, după ce sportiva germană a făcut, ieri, o demonstrație de forță în „sferturi”

Așa cum preconiza Darren Cahill, antrenorul Simonei Halep, la începutul turneului de la Wimbledon, tenismena noastră nu s-a încadrat printre favoritele la titlu în această ediție a Grand Slam-ului londonez. Însă, constănțeanca a avut un parcurs excelent, cu o evoluție peste așteptări. Ieri, românca, locul 5 WTA, a cedat în sferturile de finală de la All England Club.

În 2014, Halep a atins faza semifinalelor la Wimbledon, iar anul trecut a fost învinsă în primul tur

Angelique Kerber (4 WTA), câștigătoare în acest an la Australian Open, a oprit-o pe Halep din drumul său către semifinale, și, astfel, tenismena noastră nu și-a putut egala performanța înregistrată în 2014 pe iarba londoneză. În „sfertul” de ieri, Simona a dat de forța agresivă a jucătoarei germane, cedând în final cu scorul de 5-7, 6-7 (2), după o oră și 30 de minute de joc.

Cuvinte de laudă pentru Halep

În acest meci, Halep nu a preluat niciodată conducerea, dar a avut două reveniri spectaculose în ambele seturi, de la scorul de 3-5. În ciuda înfrângerii, constănțeanca a luptat eroic pentru fiecare punct în parte. Acest lucru a fost observat și de Angelique Kerber, care a ținut să o laude pe Halep la finalul meciului. „Amândouă am jucat la un nivel foarte înalt. Joc cel mai bun tenis al meu în momentul de față. Simona s-a luptat pentru fiecare punct, dar am rămas concentrată. M-am simțit bine și am savurat fiecare clipă petrecută pe teren”, a spus nemțoaica. În penultimul act de la Wimbledon, Kerber o va întâlni pe americanca Venus Williams (8 WTA), cea care a triumfat de cinci ori la All England Club.

Halep a plecat de la Wimbledon cu un cec în valoare de 250.000 de lire sterline şi 430 de puncte WTA. Următoarea competiție pentru româncă va fi BRD Bucharest Open, turneu ce se va desfășura în perioada 11-17 iulie. Asta în cazul în care Simona nu-și va anunța, la fel ca anul trecut, retragerea.