Halep, de neoprit la Roma. „Tricolora” visează la semifinalele întrecerii din „Cetatea Eternă”

Simona Halep a reușit, astăzi, un nou meci spectaculos, în urma căruia a acces în „sferturile” turneului Premier 5 de la Roma.

Așadar, tenismena „tricoloră” va juca în „sferturile” competiției din „Cetatea Eternă”, grație succesului obținut, astăzi, în fața Anastasiei Pavliucenkova (Rusia, 17 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-0. Realaxarea după primul set i-a permis, astfel, rusoaicei de a-și dobândi actul secund, dar „Simo” a fost de neoprit în „decisiv”.

După victoria din „optimi”, Halep o conduce pe Pavliucenkova în meciurile directe cu 7-0. Mai departe, constănțeanca se va bate pentru un loc în semifinalele de la „Foro Italico” cu Anett Kontaveit (Estonia/venită din calificări), cea care s-a impus clar în fașa croatei Mirjana Lucici-Baroni, cu 6-1, 6-1, tot în „optimi”.