FOTBAL EUROPEAN. „Minunea” Leicester a făcut un nou pas spre titlu în Premier League. Ranieri a plâns de fericire / VIDEO

Leicester City, revelația sezonului în Anglia, a obținut, astăzi, o victorie importantă, după partida disputată în deplasare, cu Sunderland, scor 2-0.

Grație succesului de astăzi, Leicester s-a apropiat de câștigarea primului titlu de campioană a Angliei. Mai sunt cinci etape de disputat în Premier League, iar „vulpile” conduse de Claudio Ranieri au 10 puncte avans față de Tottenham Hotspur, formație joacă în această seară cu Manchester United.

În fața „pisicilor negre”, Leicester a deschis scorul prin uluitorul atacant Vardy, în minutul 66, și tot el a fost cel care a stabilit scorul final al meciului cu Sunderland, în minutul 90+5. Pentru prima dată în istoria clubului, Leicester a bifat cinci meciuri în care nu a primit gol în Premier League.

La finalul partidei, tehnicianul Claudio Ranieri nu și-a mai putut stăpâni emoțiile.