FOTBAL EUROPEAN. Luptă NEBUNĂ pentru titlul din Premier League. Toate cel patru CANDIDATE s-au împiedicat în ultima etapă

Arsenal, Manchester City și Tottenham, echipele care luptă pentru câștigarea titlului din Premier League, au bătut pasul pe loc în runda a 28-a. Doar liderul Leicester a reușit să adune un punct, în jocul cu WBA.

Lupta pentru câștigarea titlului intern din Anglia este mai încinsă ca niciodată și patru formații se află în cărți pentru victoria finală. În etapa a 28-a, Leicester s-a împiedicat, marți pe teren propriu, și a remizat cu WBA, scor 2-2. Oaspeții au deschis scorul prin Rondon (11), gazdele au egalat după reușita lui Drinkwater (30), iar King le-a adus pe gazde în avantaj, în minutul 45+1. Scorul a fost stabilit în minutul 50, de Gardner.

Punctul câștigat de Leicester s-a dovedit a fi foarte important, pentru că, miercuri, Tottenham a pierdut în deplasarea de la West Ham (Antonio - 7), Arsenal a fost învinsă, acasă, de Swansea, 1-2 (Campbell - 15 / Routledge - 32 și Williams - 74), iar City a fost umilită în deplasarea de la Liverpool, scor 0-3 (Lallana - 34, Milner - 41 și Firmino - 57).

În partea superioară, clasamentul arată astfel: 1. Leicester (57), 2. Tottenham (54), 3. Arsenal (51), Manchester City (47 - un meci mai puțin disputat).