FOTBAL EUROPEAN. Juventus - Lazio, 2-1. Ștefan Radu a marcat în finala Cupei Italiei, dar romanii au ratat trofeul

Juventus Torino a câștigat, miercuri, finala Cupei Italiei, după meciul disputat pe „Stadio Olimpico”, împotriva celor de la Lazio, scor 2-1. Pentru romani a deschis scorul Ștefan Radu, schimbat ulterior din cauza unei accidentări.

După ce a câștigat titlul intern în Serie A, Juventus Torino s-a impus și în Cupa Italiei. Piemontezii au câștigat, miercuri, finala disputată pe „Stadio Olimpico” din Roma, contra celor de la Lazio, scor 2-1. Oaspeții au început excelent confruntarea și au deschis scorul prin Ștefan Radu, în minutul 4. Apoi, în minutul 11, Juventus a egalat datorită lui Chiellini. Cu 20 de minute înaintea finalului, fostul internațional român s-a accidentat și nu a mai putut continua să evolueze. Finala a avut nevoie de prelungiri, acolo unde Juventus s-a impus grație golului marcat de Matri (97).