FOTBAL EUROPEAN. Franța, primul adversar al României, a învins în Olanda. Moment EMOȚIONANT în minutul 14, atunci când Johan Cruyff a fost OMAGIAT de un întreg stadion

Franța s-a impus, vineri, pe terenul Olandei, scor 3-2, într-o confruntare amicală ce s-a disputat la Amsterdam și a fost marcată de omagiul adus lui Johan Cruyff.

Franța, națională împotriva căreia România va debuta la Campionatul European, a câștigat, vineri, întâlnirea susținută la Amsterdam, împotriva Olandei, scor 3-2. „Cocoșii” au început în forță și au condus cu 1-0 după golul înscris de Griezmann (6), apoi, în minutul 13, Giroud a dublat avantajul oaspeților. Imediat, meciul a fost întrerupt, spectatorii s-au ridicat în picioare și au aplaut timp de un minut, împreună cu jucătorii, în memoria legendarului Johan Cruyff. Minutul 14 a avut legătură cu numărul 14 purtat de olandez în timpul carierei. În partea a doua, batavii au egalat prin De Jong (47) și Afellay (86), dar francezii au punctat decisiv, datorită lui Matuidi (88).