FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona a devenit CAMPIOANĂ în Primera Division. Luis Suarez a rezolvat meciul de la Granada

FC Barcelona a câştigat un nou titlu în Primera Division, după succesul obţinut, sâmbătă, pe terenul celor de la Granada, scor 3-0, goluri marcate de Luis Suarez.

FC Barcelona avea nevoie de o victorie, în deplasare, la Granada, pentru a câştiga din nou campionatul Spaniei, iar catalanii n-au dat greş. Elevii lui Luis Enrique s-au impus cu scorul de 3-0, datorită golurilor înscrise de Luis Suarez, în minutele 22, 38 şi 86. Real Madrid a câştigat şi ea partida disputată în deplasare, la Deportivo La Coruna, scor 2-0, goluri reuşite de Cristiano Ronaldo, în minutele 8 şi 25. Astfel, după 38 de etape, Barcelonaa încheiat competiţia pe prima poziţie, cu 91 de puncte, urmată de Real (90) şi Atletico Madrid (85, un meci mai puţin disputat).