Euro 2024. Spania s-a calificat în sferturile de finală

Euro 2024. Spania s-a calificat în sferturile de finală Sursă foto: Facebook

Spania a obținut o victorie clară împotriva Georgiei, cu scorul de 4-1, și s-a calificat în sferturile de finală Euro 2024, unde va înfrunta Germania, țara gazdă. Deși Georgia a deschis scorul în mod surprinzător după un autogol al lui Le Normand, Spania a revenit spectaculos prin golurile marcate de Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo. În faza următoare a turneului final, Spania va întâlni Germania pe 5 iulie, la ora 19:00, pe Stuttgart Arena.

Euro 2024 a oferit un spectacol remarcabil în meciul dintre Spania și Georgia, desfășurat la Gelsenkirchen. Încă din primele minute, conform așteptărilor, echipa Georgiei s-a apărat pe două linii, folosind un sistem defensiv 5-3-2, sub îndrumarea lui Willy Sagnol. Spania a început ofensiva, iar primul șut pe poartă a venit din partea lui Pedri în minutul 5. Portarul georgian, Mamardashvili, a intervenit prompt, demonstrând că echipa sa era pregătită pentru asediul spaniol.

În primele 15 minute ale meciului, echipa Spaniei a dominat cu o posesie de 85%, amintind de perioada de glorie a stilului „tiki-taka”, în care Spania câștiga trofee importante precum Euro 2008, Mondialul din 2010 și Euro 2012. Deși mingea părea inaccesibilă pentru echipa Georgiei, aceștia au reușit să profite de una dintre puținele ocazii din prima repriză, demonstrând o apărare eroică.

Un moment  neobișnuit al turneului Euro 2024 a fost marcat de un autogol al spaniolilor, devenit un subiect de glume. Kakabadze a centrat din flancul drept, iar Le Normand de la Real Sociedad a înscris în propria poartă, în fața lui Unai Simon. Cu toate acestea, Spania nu s-a descurajat și a continuat să domine jocul, presând apărarea georgiană. Rodri a reușit să înscrie un gol spectaculos din afara careului în minutul 39, restabilind echilibrul pe tabelă.

spania euro 2024

Sursă foto: Facebook

A doua repriză, marcată de spectacolul ibericilor

Partea a doua a meciului Euro 2024 a fost marcată de spectacolul ibericilor. După ce Kvaratshkelia a fost aproape să marcheze de la jumătatea terenului, Spania a reacționat rapid. Lamine Yamal, tânărul talent al Barcelonei, a oferit o pasă decisivă pentru Fabian Ruiz, care a adus Spania în avantaj cu 2-1 în minutul 51. Cu această reușită, Yamal a demonstrat că este unul dintre cei mai promițători jucători ai turneului, deși are doar 16 ani, scrie gsp.ro.

După ce au preluat conducerea, spaniolii au continuat să domine meciul, în timp ce georgienii au încercat fără succes să revină. Euro 2024 a fost martorul unei noi demonstrații de forță a echipei Spaniei, care a marcat din nou prin Nico Williams și Dani Olmo, stabilind scorul final la 4-1. Spania a obținut astfel calificarea în sferturile de finală, unde va întâlni gazda competiției, Germania. Deși eliminată, Georgia poate fi mândră de performanța sa la primul Campionat European din istoria sa.

Ce meciuri urmează în optimile de finală la Euro 2024

UEFA Euro 2024 se desfășoară între 14 iunie și 14 iulie în Germania, marcând revenirea României la un turneu final după opt ani de așteptare. Tricolorii au câștigat grupa E, unde au concurat cu Belgia, Ucraina și Slovacia. Printre principalele favorite la câștigarea competiției se numără Anglia, Franța, Germania, Spania și Portugalia.