Euro 2024. Portugalia, calificată la limită. Cristiano Ronaldo a izbucnit în lacrimi Sursa foto: Facebook

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit în optimile finalei de la Euro 2024. După un meci tensionat și mai multe ocazii pierdute, echipa de suflet a lui Cristiano Ronaldo a reușit să învingă. La loviturile de departajare, scorul a ajuns la 3-0. După un astfel de rezultat, lusitanii se vor întâlni pe teren cu naționala Franței.

Euro 2024. Portugalia merge în sferturi

Încă din primele minute de joc, lusitanii au deținut controlul în teren. Ulterior, trei dintre fotbaliștii de renume ai naționalei Portugaliei au bifat câteva ocazii ratate.

Ronaldo, Vitinha, Pepe nu au reușit să înscrie în primele minute, cu toate că au avut ocazii pe stadionul din Frankfurt.

După 30 de minute de joc, Rafa Leao a fost ținta unui fault în marginea careului. Cristiano Ronaldo a încercat să lovească de la 20 de metri, însă a ratat.

Emoții mari pentru fanii lusitasinilor

La pauză, scorul era 0-0, iar fanii lusitanilor au trăit mari emoții.  În minutul 55, Ronaldo a ratat din nou, balonul ajungând la Oblak.

De asemenea, Sesko a ratat la limită în minutul 62. Ulterior, Martinez a decis să renunțe la la Vitinha și să îl înlocuiască apoi cu Diego Jota.

Euro 2024, Portugalia

Sursa foto: Facebook

În minutul 121 de joc,  Bruno Fernandes a avut o șansă decisivă pentru acest meci. Câteva secunde mai târziu, Cristiano Ronaldo a înscris la limită. După loviturile de departajare, lusitani s-au calificat la limită pentru sferturi.

Euro 2024. Ronaldo a izbucnit în lacrimi

Tensiunea a atins cote maxime pe stadionul din Frankfurt. Numeroasele ratări ale lusitanilor le-au dat suporterilor mari emoții. După o astfel de victorie, Cristiano Ronaldo a izbucnit în lacrimi.

În prezent, echipa Portugaliei se poziționează pe locul 6 în Clasamentul FIFA. De asemenea, lusitanii se numără printre favoriții de la Euro 2024. Cu toate acestea, echipa de suflet a lui Ronaldo a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a reuși să învingă Slovenia. În sferturi, naționala Portugaliei este așteptată de Franța.