Euro 2024. Germania a învins Danemarca cu 2-0. Nemții s-au dezlănțuit în repriza a doua Sursa foto: Captură video

Update 4. Minutul 69. 2-0 pentru Germania. A înscris  Musiala.

Update 3.  Minutul 53. Germania deschide scorul din penalty. A marcat Havertz.

Update 2. Selecţionatele Germaniei şi Danemarcei sunt la egalitate, 0-0, la pauză.

Update 1. Arbitrul englez Michael Oliver a decis să întrerupă jocul în minutul 35, din cauza fulgerelor, iar jucătorii au plecat la vestiare. Conform imaginilor de televiziune a plouat torenţial timp de mai bine de 15 minute şi cu grindină pe alocuri. Jocul s-a reluat după o întrerupere de 25 de minute.

Euro 2024. Meciul Danemarca-Germania

Meciul dintre selecţionatele Germaniei şi Danemarcei are loc pe BVB Stadion din Dortmund, în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - Euro 2024.

Germania:

1. Manuel Neuer - 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 15. Nico Schlotterbeck, 3. David Raum - 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos - 19. Leroy Sane, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 10. Jamal Musiala - 7. Kai Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann. Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen - 16. Waldemar Anton, 18. Maximilian Mittelstaedt, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 17. Florian Wirtz, 26. Deniz Undav.

Danemarca:

1. Kasper Schmeichel (căpitan) - 2. Joachim Andersen, 6. Andreas Christensen, 3. Jannik Vestergaard - 18. Alexander Bah, 8. Thomas Delaney, 23. Pierre-Emile Hoejbjerg, 5. Joakim Maehle - 11. Andreas Skov Olsen, 10. Christian Eriksen - 9. Rasmus Hoejlund. Selecţioner: Kasper Hjulmand. Rezerve: 16. Mads Hermansen, 22. Frederik Roennow - 4. Simon Kjaer, 13. Mathias Joergensen, 25. Rasmus Kristensen 7. Mathias Jensen, 15. Christian Noergaard, 17. Victor Kristiansen, 24. Anders Dreyer, 26. Jacob Bruun Larsen, 12. Kasper Dolberg, 14. Mikkel Damsgaard, 19. Jonas Wind, 20. Yussuf Poulsen.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Dan Cook (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Irfan Peljto (Bosnia-Herţegovina) Arbitru video: Stuart Attwell (Anglia); arbitri asistenţi video: David Coote (Anglia), Massimiliano Irrati (Italia)