Eliza Samara, la olimpiadă

CALIFICARE. Elizabeta Samara a obţinut vineri seară biletul pentru competiţia de tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing (8-24 august).

La turneul preolimpic de la Nantes, jucătoarea în vârstă 18 ani a câştigat grupa S din turul secund, victorie care i-a asigurat calificarea la olimpiadă. În finala grupei, românca s-a impus în faţa italiencei Wenling Tan Monfardini, scor 4-2.

„Elizabeta Samara este o jucătoare cu încheieturi de aur, care simte extraodinar de bine mingea şi care s-a bucurat de un succes enorm la junioare“, a scris site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă.

Samara, aflată în primul an la senioare, este a doua jucătoare calificată la JO după Daniela Dodean, care a obţinut dreptul de a merge la Beijing datorită poziţiei ocupate în clasamentul mondial.