El este golgheterul fotbalului românesc. Părea o cauză pierdută, dar a fost recuperat

Cel mai bun marcator din Liga I este un fotbalist care părea pierdut.

FC Viitorul s-a impus, luni, pe teren propriu, scor 4-1, în fața celor de la Hermannstadt, într-o confruntare din etapa a 5-a a play-out-ului Ligii I. Golurile gazdelor au fost marcate de Vlad Achim (4 și 90+3) și Gabi Iancu (71 și 79), pentru oaspeți a punctat Adrian Bălan (88). La gruparea din Sibiu a debutat spaniolul Ruben Albes pe banca tehnică.

După „dubla” reușită împotriva lui Hermannstadt, Gabi Iancu (26 de ani), jucătorul Viitorului, a devenit golgheterul campionatului intern. Atacantul a punctat de 13 ori în acest sezon. Fotbalistului îi merge foarte bine după ce a revenit la formația antrenată de Gheorghe Hagi.

El a fost lansat în fotbalul mare de Viitorul, în 2011, și în 2013 a fost cumpărat de Gigi Becali. Nu a impresionat la FCSB și a ajuns la Karabukspor în ediția 2015 - 2016. A revenit la dobrogeni în sezonul 2016 - 2017, apoi a mai evoluat la Termalica (Polonia 2017 - 2018), FC Voluntari (2018 - 2019) și Dunărea Călărași 2019. A revenit iarăși la Viitorul anul trecut.

„Important e ca la fiecare meci jucătorii să aibă minute, pentru că mai facem și alte meciuri amicale. Trebuie să am un lot omogen, să fie din punct de vedere fizic la același standard. Fiecare are șansa lui.

De etapa viitoare jucăm din șase în șase zile. E un meci foarte greu la Sepsi, eu întotdeauna am surprizele mele. Pentru mine nu există o stea în frunte la niciun jucător, nu există titulari sau rezerve”, a spus Gheorghe Hagi la finalul meciului.

„Am început meciul bine. A fost o perioadă, din minutul 20 până în minutul 45, în care adversarul a jucat bine. Am marcat și goluri, mă bucur. Sunt fericit pentru jucători, au făcut un meci bun. Nu e ușor să joci cu această presiune care există la toate echipele din play-out.

Cel mai fericit sunt pentru Achim. Vlad e surpriza pregătirilor după pandemie. Cred că i-am găsit poziția în teren. Pentru mine e surpriză. Eram nemulțumit înainte, el știe lucrul ăsta. Noi mergem pe drumul nostru, suntem singura echipă care a jucat din trei în trei zile. Era normal să fac schimbări”, a mai afirmat „Regele”.