Edi Iordănescu, pus pe gânduri înainte de EURO 2024. Motivul e întemeiat

Edi Iordănescu, pus pe gânduri înainte de EURO 2024. Motivul e întemeiat Edi Iordănescu. Sursa foto: Arhiva EVZ

Edi Iordănescu are motive serioase să cadă pe gânduri înainte de EURO 2024. Motivul este unul destul de bine întemeiat și a pornit după victoria Belgiei în amicalul cu Muntenegru, meci care s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Belgia, una dintre ccele trei adversare ale României de la EURO 2024

La începutul acestei săptămâni, echipa națională a României a jucat un prim meci amical înainte de a pleca în Germania, unde va participa la Campionatul European, desfășurat între 14 iunie și 14 iulie. Au încheiat la egalitate cu Bulgaria, scor 0-0, pe stadionul Steaua, iar pe 7 iunie vor juca împotriva Liechtensteinului în același loc, de la ora 21:00.

După meciul disputat marți, Edi Iordănescu și-a exprimat nemulțumirea, mai ales pentru că jucătorii săi nu au reușit să înscrie, deși au avut destule ocazii. Acum, selecționerul are și mai multe motive de îngrijorare.

Belgia, considerată cea mai puternică adversară a României la EURO 2024, a învins Muntenegru cu scorul de 2-0 într-un meci amical desfășurat pe Stade Roi Baudouin din Bruxelles.

Ambele goluri au fost marcate de gazde în finalul reprizei. Prima rețea a fost înscrisă de vedeta Kevin de Bruyne, care în minutul 44 a finalizat cu ușurință în fața porții goale. A fost un cadou excelent pentru fotbalistul de la Manchester City, deoarece acesta a jucat astfel meciul său cu numărul 100 pentru echipa națională.

Naționala de fotbal

Sursa foto: Arhiva EVZ

Slovacia cel de-al doilea adversar al României la EURO 2024

Încă o adversară a României în Grupa E de la Campionatul European din Germania, Slovacia, a obținut o victorie zdrobitoare împotriva modestei naționale din San Marino, într-un meci amical desfășurat în Austria. Pentru Slovacia au înscris Rigo (7), Suslov (10), Haraslin (36) și Strelec (58).

Slovacia, una dintre adversarele României la EURO 2024, a avut un meci relaxat împotriva modestei echipe naționale din San Marino. Scorul final a fost stabilit de Trossard, care în minutul 90+3 a transformat cu ușurință o lovitură de la 11 metri.

Domenico Tedesco, selecționerul echipei, i-a trimis în teren din primul minut pe Courtois – Meunier, Debast, Faes, De Cuyper – Vermeeren, Onana – Bakayoko, De Bruyne, Carrasco și Openda. În timpul meciului, au mai intrat în joc Trossard, Witsel, Doku, Mangala, Lukebakio și Castagne.

La Campionatul European din Germania, România va disputa primul său meci pe 17 iunie împotriva Ucrainei, urmând să se confrunte cu Belgia pe 22 iunie și cu Slovacia patru zile mai târziu.

Edi Iordănescu, dezamăgit de amicalul României cu Bulgaria

După egalul fără goluri cu Bulgaria de pe stadionul Steaua, Iordănescu a admis că este frustrat de faptul că echipa națională a avut trei ocazii mari și un penalty, dar nu a reușit să înscrie.

„Mi-aş fi dorit mai mult ritm la construcţie, mai multă complexitate şi joc între linii, mai multe ocazii. Am creat 2-3 ocazii şi trebuia să marcăm, pentru că altfel vorbeam acum. Mi-aş fi dorit un ritm de joc mai apropiat de competiţia care urmează, de EURO.

Mă supără că am avut trei ocazii şi un penalty şi nu am marcat. Pentru că la European mai mult de 2-3 ocazii nu vom avea şi dacă nu vom găsi eficienţa în faţa porţii atunci va fi greu să scoatem puncte. Dar să nu uităm că acum mai puţin de șase luni sărbătoream o calificare de pe primul loc şi neînvinşi.

Aşa că spun să rămânem echilibraţi. Sunt sigur că în următorul meci vom vedea o naţională a României mai alertă şi să dea Dumnezeu ca la partida cu Ucraina să fim la nivelul optim pentru a fi eficienţi”, a spus Edi Iordănescu, conform prosport.ro.