Două medalii de aur pentru Sabrina Voinea la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha

Două medalii de aur pentru Sabrina Voinea la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha Sursa: Facebook/ Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Sabrina Voinea, în vârstă de 15 ani, a obținut două medalii la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha, Qatar, ambele în aceeași zi, reușind astfel o evoluție remarcabilă în primul ei concurs ca senioară.

Tânăra sportivă a reușit să impresioneze atât în finala de la bârnă, cât și în finala de la sol. Sabrina Voinea, care se află la prima sa competiție de seniori din cariera sa, este fiica fostei gimnaste Camelia Voinea, care îi este și antrenoare.

Sabrina Voinea, medaliată cu aur la Doha

Sabrina Voinea a câștigat medalia de aur la bârnă, după ce a fost notată cu 13.766. Podiumul a fost completat de Anna Lashchevska, din Ucraina, notată cu 13.333, și Emma Leonie Malewski, din Germania, notată cu 13.233.

La scurt timp, Sabrina Voinea a intrat în finala de la sol, unde a obținut o nouă medalie de aur. Aici, a fost notată cu 13.600, fiind urmată de Chiaki Hatakeda, din Japonia, cu nota 12.900, și de australianca Breanna Scott, cu nota 12.800.

„Antrenată de mama sa, Camelia Voinea - campioană mondială și europeană, vicecampionă olimpică la gimnastică, si de Cristian Moldovan,  Sabrina a câștigat competiția la bârnă - cu 13.766 și la sol - cu 13.600. Dificultatea și determinarea au fost azi de partea Sabrinei care a uimit asistența cu acrobatica sa.

Sabrinei i-au adus noroc azi și costumele purtate în concurs, pe care le-a primit de la Mariana Bitang. Sabrina face parte din proiectul „Țara, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu”, au transmis reprezentanții Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Sabrina Voinea s-a calificat în finala de sărituri cu al treilea punctaj

Sabrina Voinea a mai participat la această ediție a Mondialelor la sărituri, unde s-a clasat în finală pe locul 5.

În prima zi a calificărilor, campioana europeană de junioare a avut al treilea punctaj 13.016 (5.00/8.766 si 3.8/8.466) după Coline Devillard ( Franța) -13.399 și Nancy Taman ( Egipt)- 13.083, asigurându-și astfel prezența în finala de la sărituri. A patra este Oksana Chusovitina (Uzbekistan) 12.899. La paralele, Sabrina a fost notată cu 10.933.

În competiția masculină cele mai bune rezultate ale gimnaștilor români, în prima zi a calificărilor, au fost obținute la inele: Roland Modoianu, 13.533 (locul 17) și Răzvan Marc, 13.200 (locul 20). La sol, Andrei Muntean a fost notat cu 12.800, iar Răzvan Marc cu 12.500, în timp ce la cal cu mânere Răzvan Marc a primit 12.366, iar Roland Modoianu 11.100.