Viitorul gimnasticii din România sună bine. Junioarele au câștigat aurul la Festivalul Olimpic al Tineretului European Gimnastică. Sursa foto: Chelsdo | Dreamstime.com

Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea sunt sportivele care au câștigat AURUL la Festivalul Olimpic al Tineretului European. România s-a situat pe primul loc, iar pe locul doi Germania.

Federația Română de Gimnastică a anunțat că Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea au câștigat aurul în concursul pe echipe la cea mai importantă competiție a juniorilor, Festivalul Olimpic al Tineretului European.

„Țară, țară avem campioane! Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea au câștigat AURUL în concursul pe echipe la cea mai importantă competiție a juniorilor, Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Cu un total de 102.950 puncte, România a ocupat primul loc, devansând reprezentativele Germaniei (102.500 puncte) și Italiei (102.150 puncte). A doua medalie în concursul de gimnastică a fost câștigată de Amalia Puflea: argint olimpic european la Individual Compus. Cu un total de 51.650 puncte, ea s-a clasat pe locul secund după Helen Kevric (Germania, 51.750 puncte). Pe locul al 3-lea Lilou Viallat (Franța, 51.650).

Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea fac parte din programul „Țară, țară vrem campioane”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom. Componente ale CNOPJ Deva și Constanța, ele sunt antrenate de Camelia Voinea ( Sabrina Maneca Voinea) și de Lucian Sandu, Gina Gogean Groza, Ramona Micu și Florin Uzum (Amalia Puflea și Amalia Ghigoarță).

Sursă Facebook

Șanse la medalii și în finalele pe aparate! Amalia Puflea s-a calificat la bârnă și sol, Sabrina Voinea la sărituri și sol, iar Amalia Ghigoarță la paralele! Felicitări, suntem mândri de voi! Mult succes în continuare!”, a transmis federația pe rețelele de socializare.