Cupa UEFA: Mutu duce Fiorentina în semifinale

În aceată seară s-a disputat manşa retur a sferturilor de finală ale Cupei UEFA. Adrian Mutu şi Cosmin Contra au marcat din nou pentru Fiorentina, respectiv Getafe. Fiorentina a câştigat cu 2-0 meciul cu PSV, iar Getafe a pierdut calificarea în ultimele secunde ale meciului cu Bayern, scor 3-3.

Mutu - PSV 3-1

Adrian Mutu a marcat ambele goluri ale Fiorentinei în deplasarea de pe Philips Stadion împotriva lui PSV Eindhoven. Internaţionalul român a deschis scorul după o lovitură liberă, executată impecabil de la aproximativ 30 de metri. După pauză Mutu a lovit din nou, în minutul 58, şi a devenit cel mai important marcator din istoria Fiorentinei într-un sezon al cupelor europene, cu şase goluri. Gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în minutul 80, dar Frey a parat şutul lui Simons, năruind speranţele olandezilor.

Mutu a inscris şi în meciul tur golul formaţiei "viola", care se califică în semifinalele competiţiei unde va întâlni echipa scoţiană Glasgow Rangers.

PSV Eindhoven - Fiorentina 0-2 În tur 1-1 A marcat: Mutu '38, '53

PSV: Gomez, Kronkamp, Salcido, Simons, Mendez (Zonneveld '83), Kovermans, Rajkovic, Culina (Vayrynen '78), Dzsudzsak, Marcellis, Bakkal (Lazovic '46). Antrenor: Sef Vergoosen

Fiorentina: Frey, Donadel, Gamberini, Mutu (Osvaldo '85), Liverani, Montolivo, Gobbi, Jorgensen, Ujfalusi, Santana (Kuzmanovic '78), Pazzini (Vieri '73). Antrenor: Cesare Prandelli Toni distruge visul european al lui Getafe

Meci extraordinar la Madrid, unde Getafe a terminat la egalitate 3-3, după două reprize suplimentare, meciul cu Bayern Munchen. Cosmin Contra a deschis scorul pentru Getafe în minutul 44, după o frumoasă acţiune personală. Internaţionalul roman, care reuşise un gol şi în meciul de la Munchen, încheiat 1-1, a fost înlocuit în minutul 66. Getafe, în 10 jucatori din mintutul 6, după eliminarea lui De la Red, a rezistat doar până în minutul 89, când francezul Ribery a înscris şi a trimis meciul în "prelungiri". Primele trei minute ale reprizelor suplimentare au adus două goluri pentru spanioli. Braulio şi Casquero au marcat, iar Getafe se vedea deja printre primele patru echipe ale competiţiei. "Bavarezul" Toni avea însa alte planuri, şi într-o maniera tipic germană, a înscris de doua ori în ultimele cinci minute ale "prelungirilor".

Bayern Munchen se califica datorită golurilor marcate în deplasare şi va întâlni în semifinale pe Zenit St. Petersburg.

Getafe - Bayern Munchen 3-3 În tur 1-1 Au marcat: Contra '44, Casquero '91, Braulio '93 - Ribery '89, Toni '115, '120

Getafe: Pato, Contra (Cotelo '66), Celestini, Gavillan, De la Red (eliminat '6), Licht, Manu (Braulio '62), Uche (Belenguer' 21), Cortes, Casquero, Manuel Tena. Antrenor: Michael Laudrup.

Bayern: Kahn, Lucio, Demichelis, Ribery, Toni, Ze Roberto (Podolski '75), Van Bommel, Klose, Lahm, Lell (Jansen '46), Schweinsteiger (Sosa '64). Antrenor: Ottmar Hitzfeld

Rangers îşi continuă drumul în UEFA

Scoţienii de la Rangers au reuşit o victorie importantă, cu 2-0, chiar pe stadionul "leilor" de la Sporting Lisabona, Jose Alvalade. Rangers a punctat prin Darcheville şi Whittaker asigurându-şi astfel calificarea în "careul de asi" al competiţiei. Scoţienii vor întâlni în semifinale pe Fiorentina.

Atât Rangers, cât şi Fiorentina au în palmares câte un succes european, ambeleînregistrându-se în Cupa Cupelor, editiile 1971-1972, respectiv 1960-1961.

Sporting Lisabona - Glasgow Rangers 0-2 În tur 0-0 Au marcat: Darcheville '60, Whittaker '92

Sporting: Rui Patricio, Izmailov (Djalo '62), Vukcevic, Tonel, Grimi (Rodrigo Tiui '77), Miguel Velonso, Gladstone (Peririnha '69), Moutinho, Romagnoli, Liedson, Abel. Antrenor: Paulo Bento

Rangers: McGregor, Papac, Ferguson, Hemdani, Thomson, Darcheville (Cousin '72), Broadfoot, Cuellar, McCulloch (Whittaker '78), Dailly, Davis. Antrenor: Walter Smith

Zenit, prima semifinalistă

În prima partidă a sferturilor de finală, disputată astazi pe stadionul Petrovsky din Sankt Petersburg, Zenit a fost învinsă cu 1-0 de Bayer Leverkusen. Golul marcat de rusul Bulykin nu a fost suficient pentru Leverkusen, care părăseşte competiţia din cauza înfrângerii de pe teren propriu, cu 4-1.

Zenit este singura echipă rămasă în Cupa UEFA care nu a câştigat nici o competiţie europeană. Zenit St. Petersburg - Bayer Leverkusen 0-1 În tur 4-1 A marcat: Bulykin '18 Zenit: Malafeev, Krizanac, Pogrebnyak, Arshavin, Sirl, Shirokov, Zyrianov, Fayzulin (Radimov '87), Anyukov, Denisov, Tymoschuck. Antrenor: Dick Advocaat

Leverkusen: Adler, Haggui, Freier (Kiessling '68), Bulykin, Dum (Gekas '75), Sarpei, Schwegler (Rolfes '59), Sinciewicz, Schneider, Castro, Callsen-Bracker. Antrenor: Michael Skibbe

Semifinalele Cupei UEFA se vor disputa pe 24 aprilie şi 1 mai. Finala competiţiei se va disputa la Manchester, pe City of Manchester Stadium.

CITIŢI ŞI: MUTU RIDICĂ PERDEAUA