Evenimentul Zilei > Actualitate > Cupa României: Viitorul Constanţa s-a calificat în „16”-mi
Cupa României: Viitorul Constanţa s-a calificat în „16”-mi

Cupa României: Viitorul Constanţa s-a calificat în „16”-mi

La începutul săptămânii s-au disputat meciurile din faza a cincea a Cupei României la fotbal Timişoreana, ediţia 2010-2011. În urma celor 14 meciuri, disputate marţi şi miercuri, s-au aflat numele echipelor, care alături de combatantele din Liga I la fotbal, vor evolua în şaisprezecimile de finală.

Printre echipele calificate se numără şi echipa finanţată de Gheorghe Hagi, FC Viitorul Constanţa, care a învins în deplasare pe CSM Unirea Slobozia, scor 4-3.

Dintre cele 14 echipe care au obţinut calificarea în faza următoare, două sunt din liga a treia, Chimia Brazi şi Ceahlăul II, în timp ce restul sunt din al doilea eşalon valoric al fotbalului românesc.

Cupa României – faza a V-a:

Marţi:

  • FC Lăpuşul Tg. Lăpuş – FC Silvania 0-4
  • ACS Rapid CFR Suceava – SC FC Ceahlaul Piatra Neamţ II 1-2
  • FC Municipal Bacău – FC Petrolul Ploieşti 2-3
  • CSM Unirea Slobozia – SC FC Viitorul Constanţa SA 3-4
  • ACS Berceni – CS FC Astra 2 1-3
  • CS Chimia Brazi – FC Chiajna 1-0
  • AS Damila Măciuca – AS ALRO Slatina 1-6
  • FC Hunedoara – CS Gaz Metan CFR Craiova 8-9 (după lovituri de departajare)
  • CS Gloria CTP Arad – CS Minerul Lupeni 2-3
  • CS Luceafărul 2 Oradea – CS Atletic Club Universitatea Vasile Goldis Arad 0-1

Ieri:

  • CSU Vointa Sibiu – SC FC UNIREA Alba Iulia SA 1-0
  • CS Juventus Bucureşti – FC Argeş 1-0
  • CS Otopeni – FC Snagov 3-1
  • FCM Dunarea Galaţi – FC Delta Tulcea 0-1

Meciurile din faza următoare vor fi stabilite în urma tragerii la sorţi, echipele urmând să fie împărţite în 3 urne valorice:

  • în urna A – echipele clasate pe primele şase locuri în liga I, în sezonul 2009-2010;
  • în urna B – celelate 12 echipe din liga I;
  • în urna C – cele 14 echipe calificate în urma fazelor anterioare.

Se împerechează echipe din urna A cu echipe din urna C (6 jocuri) şi, în continuare, echipe din urna B cu echipe din urna C (8 jocuri), echipele de categorie inferioară fiind organizatoarele jocurilor. Cele 4 echipe rămase în urna B se împerechează între ele, echipele organizatoare fiind stabilite prin tragere la sorţi.

Publicat in categoriile: Actualitate
Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News
Accesează: