Cupa României: Rapid - Astra 2-3. Giule?tenii, revenire de senza?ie. Degeaba. Copos nu mai d? pe la meciuri, echipa e în pr?pastie

Astra Giurgiu este ultima forma?ie care ?i-a procurat, asear?, biletul de acces în semifinalele Cupei României la fotbal. Contra Rapidului a rezultat cel mai spectaculos „sfert”.

CFR Cluj ?i Dinamo s-au b?tut pe via?? ?i pe moarte pentru un loc în semifinalele Cupei României. Prima repriz? a jocului a fost destul de anost?, iar oaspe?ii au r?mas în inferioritate numeric? dup? eliminarea lui Boubacar (31). În ciuda dezavantajului, dinamovi?tii au deschis scorul, în partea secund?, prin Alexe (62). "Feroviarii" ?i-au revenit repede, ?i au egalat prin Bastos (66), iar partida a intrat în prelungiri. Gazdele s-au impus în timpul suplimentar, gra?ie unei reu?ite ce i-a apar?inut lui Gabi Mure?an. Mijloca?ul a transformat o lovitur? liber? ?i i-a calificat pe clujeni în semifinale. În aceast? faz? a competi?iei, Dinamo va întâlni câ?tig?toarea partidei dintre Rapid ?i Astra. G?zarii, tot mai aproape de final? FC Petrolul Ploie?ti a fost prima echip? calificat? în semifinalele Cupei României. G?zarii au trecut acum dou? seri, pe teren propriu, scor 2-1, de Concordia Chiajna. Prahovenii se vor bate pentru calificarea în final?, cu O?elul Gala?i, echip? care a trecut de Ceahl?ul Piatra-Neam?, scor 2-0, prin golurile lui Iorga (10) ?i B?jenaru (65). Copos nu a fost la meci, galeria a fost de vis Asear?, Astra a deschis scorul iute în Giule?ti, în minutul 4, prin vedeta în devenire Constantin Budescu. Oaspe?ii au cerut eliminarea portarului Albu?, care a f?cut hen? în afara careului. La rândul lor, rapidi?tii au solicitat un penalty. Venit ca adversar în Giule?ti, Dinu - „Vam?” a fost înjurat de c?tre spectatorii de la tribuna a II-a, în momentul în care se retr?gea la vestiare. Dup? pauz?, Rapid a revenit la via??, a egalat, iar jocul a ajuns în prelungiri, acolo unde „astralii” au fost mai proaspe?i ?i au punctat decisiv prin Andrei Mure?an. Patronul rapidist George Copos nu a venit nici la acest meci. Galeria Rapidului a cântat pe toat? durata partidei, dovedind c? este ata?at? de echip?, o echip? care traverseaz? o perioad? critic?. Astra se va duela cu CFR în semifinale, iar Petrolul - cu O?elul. Iat? rezultatele din sferturile de final? ale Cupei României

Mar?i PETROLUL - Chiajna 2-1 Marcatori: Bokila (44 ?i 54) / Purece (82 - penalty)

Miercuri Ceahl?ul - O?ELUL 0-2 Marcatori: Iorga 10, B?jenaru 65

CFR - Dinamo 1-1, 2-1 dup? prelungiri Marcatori: Bastos (66), G. Mure?an (101) / Alexe (62)

Ieri Rapid - ASTRA 2-2, 2-3 dup? prelungiri Marcatori: Oros (65), B?rboianu (74 - autogol) / Budescu (4), Fatai (49), A. Mure?an (111)