CUPA ROMÂNIEI. ACS Berceni - Steaua, 0-3. Gabriel Iancu a reușit un hattrick de efect și i-a dus pe „militari” în „optimi”

Echipa din Ghencea a eliminat, joi seară, echipa ACS Berceni (liga secundă), din „șaisprezecimile” Cupei României, după succesul înregistrat cu scorul de 3-0, grație unei triple ce i-a aparținut lui Gabi Iancu.

Steaua este ultima echipă ce s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României. „Militarii” au trecut, joi, în deplasare, de ACS Berceni, scor 3-0, în „șaisprezecimile” competiției. Divizionara secundă i-a ținut piept campioanei timp de 75 de minute, până în momentul în care Gabi Iancu a deschis scorul. Patru minute mai devreme, Ettien, fotbalistul celor din Berceni, fusese eliminat. Același Iancu a mai punctat de două ori, în minutele 90 și 90+4 și a stabilit scorul final.

Sunt bucuros că am câştigat. Ne-a fost greu să desfacem această apărare, dar până la urmă am găsit calea prin golurile lui Iancu, mai ales golul doi care a fost superb. Mă bucur foarte mult pentru el. În prima repriză n-am ieşit cu intensitatea cu care trebuia să ieşim în joc. Le dau şanse tuturor jucătorilor, la fiecare meci trebuie să demonstreze. În mare măsură s-au achitat destul de bine de sarcinile de joc. Cupa României este o competiţie care aduce surprize. Vrem să câştigăm cu Astra şi cu Dinamo Kiev. Vom dansa la fiecare victorie, e normal să ne bucurăm”, a spus Costel Gâlcă la final.