Cum a reușit Simona Halep să rămână a patra jucătoare a lumii, chiar și după EȘECUL de la Australian Open

Halep rămâne pe locul 4 WTA
Autor: | | 2 Comentarii | 737 Vizualizari

În ciuda eliminării premature de la Australian Open, Simona Halep și-a salvat poziția a patra în ierarhia WTA. Constănțeanca a stat la mâna rezultatelor pentru a-și salva locul în clasamentul mondial.

Simona Halep a avut norocul de a nu-și pierde poziția în clasamnetul WTA, chiar dacă turneul de Mare Șlem de la Melbourne nu s-a încheiat încă. Cum a fost posibil? Tenismena noastră putea fi detronată doar de sportiva britanică Johanna Konta (locul 9 WTA). Însă, jucătoarea din Regatul Unit a pierdut această șansă, după ce a fost eliminată, astăzi, în „sferturile” de la Australian Open, de Serena Williams (2 WTA), scor 2-6, 3-6. Konta ar fi ocupat poziția Simonei doar în cazul în care ar fi cucerit titlul la Antipozi. Dacă o învingea pe Williams, ar fi devenit automat principala favorită a întrecerii. În schimb, Serena Williams este acum la două victorii distanță de a recâștiga prima treaptă a podiumului mondial. Angelique Kerber, actualul lider WTA, fusese eliminată în „optimi”

Nu doar Konta i-a dat emoții Simonei, ci și iberica Garbine Muguruza (7 WTA). Fiind a doua urmăritoare a lui Halep în această cursă, tenismena spaniolă a fost, însă, eliminată de la Melbourne, în urma înfrângerii pe care a suferit-o, în „sferturi”, în fața americancei Coco Vandeweghe, cu 4-6, 0-6. Muguruza ar fi devansat-o pe româncă dacă se califica în finala de la Australian Open.

Dacă Serena Williams va triumfa la Melbourne va acumula 7.780 de puncte, ceea ce i-ar pemrite să o întreacă pe Kerber (7.115 puncte). Podiumul va fi încheiat de Karolina Pliskova (Cehia, 5.270 de puncte). Așadar, Simona Halep rămâne pe locul pe locul 4 și după eșecul surprinzător de la Antipozi, și va avea 5.073 de puncte, în noul clasament WTA.

Carmen Iohannis facuta PRAF de Olguta Vasilescu. Nevasta lui Manda, GLUME NEMILOASE despre sotia presedintelui: Rochita roz deasupra genunchiului...