Cea mai frumoasă finală din istorie

Echipa masculină de handbal HCM Constanţa a cucerit duminică seară Cupa României, la capătul celei mai frumoase finale din istorie.

Campioana României şi Ştiinţa Bacău au oferit un spectacol total, învingătoarea fiind desemnată după patru reprize de prelungiri şi 24 de lovituri de departajare! Scorul final a fost 45-44 (12-17, 28-28, 31-31, 36-36)! Cu mai puţin de 10 minute înainte de finalul reprizei secunde, Ştiinţa conducea cu 27-20, iar băcăuanii sărbătoreau deja victoria! HCM Constanţa a revenit însă incredibil şi la finalul timpului regulamentar scorul a fost 28-28! "N-am văzut aşa ceva", ne-a declarat Marius Stavrositu, unul dintre cei mai buni oameni ai campioanei HCM Constanţa. "A fost cel mai lung şi cel mai frumos meci din cariera mea. Nu vezi în fiecare zi o asemenea finală", a mai spus jucătorul de 33 de ani. "Am fost faţă în faţă cu portarii, era clar că pentru fiecare portar am o altfel de execuţie. Îi ştiu foarte bine, în acelaşi timp trebuie să te gândeşti că şi ei te ştiu foarte bine. Mă bucur din suflet că am reuşit să-i «păcălesc», sper să-i «păcălesc» tot anul", a spus, imediat după meci, Stavrositu. Cupa cucerită la Ploieşti e cea de-a şasea câştigată de HCM Constanţa şi a patra consecutivă!