Cătălina Ponor și Diana Bulimar, MEDALIATE la World Challenge Cup

Lotul feminin de gimnastică al României a obținut, astăzi, primele medalii la turneul final de la Doha, grație gimnastelor Cătălina Ponor și Diana Bulimar.

La prima sa întrecere după retragerea din 2012, Cătălina Ponor a cucerit medalia de aur în finala de la bârnă. Sportiva de 28 de ani fiind și prima în sesiunea de calificări pentru acest aparat. În finală, Cătălina (cvintuplă medaliată olimpică) a obținut punctajul 14.650. Celelalte două trepte ale podiumului au fost ocupate de  Thauany Lee de Araujo (Brazilia / 14.150) şi Filipa Martins (13.900 / Portugalia).

Diana Bulimar a reușit să cucerească medalia de argint în finala de la sol, fiind notată cu  14.125 de puncte. Dora Vulcan s-a clasat pe locul 7 în finala aceleiași probe. Aurul a fost câștigat de elvețianca Giulia Steingruber (14.700), în timp ce bronzul a fost revendicat de Zsofia Kovacs (Ungaria / 13.925).