CAMPIONATUL MONDIAL. DRAMATISM la meciul Germania - Suedia. Nemții au scăpat de o ELIMINARE RUȘINOIASĂ, datorită unui gol marcat în ultima secundă

Germania s-a impus, sâmbătă, în confruntarea cu Suedia (scor 2-1) găzduită de orașul Soci, și care a contat pentru Grupa F a turneului final.

Germania avea nevoie de o victorie, ca de oxigen, după ce la debut pierduse meciul cu Mexic, scor 0-1. Nemții au trecut de Suedia, după un chin teribil care a durat aproape 100 de. Sâmbătă, la Soci, campionii mondiali s-au năpustit spre poarta nordicilor, au ratat o mulțime de ocazii, iar suedezii au deschis scorul prin Ola Toivanen, cel care a lovit pe contraatac, în minutul 32. În repriza a doua, nemții au pus tunurile și mai intens pe adversarii și au egalat grație reușitei lui Marco Reus (48). Suedezii au rezistat până în minutul 90+5, atunci când Toni Kroos a bătut magistral o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga și a adus victoria pentru Germania.

În ultima etapă, Germania dă piept cu naționala Coreei de Sud, Mexicul înfruntă Suedia. Clasamentul Grupei F arată astfel: 1. Mexic 6p, 2. Germania 3p, 3. Suedia 3p, 4. Coreea de Sud 0p.